Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 03.01.2017

Wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej: niepłacenie alimentów to oszukiwanie własnych dzieci

W Polsce występuje problem z dochodzeniem wypłaty alimentów - komornicy prowadzą 650 tysięcy takich spraw, a co roku pojawia 60 tysięcy nowych. O trudnościach w ściąganiu alimentów mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Łyszczek, wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej.
mat. ilustracyjnemat. ilustracyjneflickr.com/tracitaylor
Posłuchaj
  • 03.01.2017 Rafał Łyszczek: alimenty w przytłaczającej części to są świadczenia na rzecz dzieci
Czytaj także

Rafał Łyszczek nazwał liczbę wniosków o alimenty "patologią". - Te 650 tysięcy postępowań dotyczy około miliona dzieci. Można więc powiedzieć, że około miliona dzieci jest w Polsce zaniedbywanych przez swoich rodziców w zakresie utrzymania, które jest podstawowym obowiązkiem rodziców. To jest i tak skromny rachunek, bo dotyczy tylko postępowań, które się toczą i nie uwzględnia np. kobiet, które boją się złożyć sprawę w sądzie – mówił wiceprezes Krajowej Rady Komorniczej.

Gość Polskiego Radia 24 mówił, że istnieje przyzwolenie społeczne na niepłacenie alimentów. – Bardzo często słyszę, że komuś udało się wykiwać komornika, bowiem ukrył swój majątek i nie można wyegzekwować alimentów. Mam wrażenie, że bardzo niewielka część społeczeństwa ma świadomość tego, że oszukuje się w ten sposób własne dzieci. Dla mnie trudno jest znaleźć wytłumaczenie dla takiej sytuacji – stwierdził Rafał Łyszczek.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma ułatwić egzekwowanie alimentów oraz utrudnić uchylanie się od ich płacenia.– Pierwsze zmiany są zbieżne z tym, co Rada Komornicza podnosiła od wielu lat, czyli zmiany w zakresie przestępstwa niealimentacji. Obecnie bardzo łatwo uniknąć odpowiedzialności karnej przez wpłacanie symbolicznych kwot. W ten sposób uchyla się od zarzutu uporczywości w niepłaceniu alimentów, chociaż wpłacane kwoty nijak się mają do potrzeb dziecka. Obecne zmiany polegają na tym, iż kara pozbawienia lub ograniczenia wolności będzie dotyczyła osób, których zależność będzie przekraczała równowartość 3 miesięcznych rat alimentacyjnych – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji. W programie także telefoniczny komentarz prezes Fundacji Samotna Mama Elżbiety Dynarskiej, na temat problemu ściągalności alimentów.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

Data emisji: 03.01.2017

Godzina emisji: 15.35