Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 24.03.2017

Dziś pogrzeb Wojciecha Młynarskiego. "Jego piosenki pozostaną w pamięci"

Na warszawskich Powązkach odbędą się w piątek uroczystości pogrzebowe Wojciecha Młynarskiego. Rozpocznie je (godz. 13.40) msza w kościele św. Karola Boromeusza, po której urna z prochami zostanie odprowadzona i pochowana w Alei Zasłużonych. Artysta zmarł 15 marca po długiej chorobie. 26 marca skończyłby 76 lat.
Posłuchaj
  • 24.03.2017 Dziś pogrzeb Wojciecha Młynarskiego
Czytaj także

Wojciech Młynarski był jednym z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki i mistrzem formy tego gatunku. Wiele jego utworów pozostało w pamięci Polaków, jak "Niedziela na Głównym", "W Polskę idziemy", "W co się bawić", "Jesteśmy na wczasach" czy "Ach ty w życiu".

Przez kilkadziesiąt lat osobiście prezentował publiczności niektóre z prawie dwóch tysięcy swoich tekstów. Najchętniej robił to na recitalach autorskich, przy akompaniamencie Jerzego Derfla. Nie uważał się jednak za wokalistę. Powtarzał, że najbardziej liczy się dla niego to, czy w swoich piosenkach ma coś ważnego do powiedzenia.W wywiadach przyznawał, że kiedy tworzy piosenkę, zawsze myśli o jej odbiorcy. Lubił śpiewać na mocno oświetlonej estradzie, by widzieć reakcję publiczności.

Teksty Wojciecha Młynarskiego goszczą również w repertuarze wielu polskich wykonawców. To między innymi "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia" - piosenka śpiewana przez Hannę Banaszak, "Jeszcze się tam żagiel bieli" w wykonaniu Alicji Majewskiej czy "Prześliczna wiolonczelistka" śpiewana przez Skaldów.

Wojciech Młynarski na swój sukces pracował od początku lat 60. Jego piosenki ukazały się na 18 autorskich albumach. W 1963 roku stał się nierozłączną częścią historii Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym wielokrotnie zdobywał nagrody. W 2008 roku został laureatem nagrody Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej, za całokształt dorobku artystycznego. Odebrał również wtedy Diamentowy Mikrofon, specjalną nagrodę Polskiego Radia przyznawaną wybitnym osobowościom radiowym. Został wyróżniony za całokształt dorobku artystycznego oraz stałą obecność jego twórczości na falach Polskiego Radia. Artysta został również uhonorowany przez Fundację Kultury Polskiej nagrodą Złotego Berła. Nagrodzono go też między innymi Złotym Fryderykiem Polskiej Akademii Fonograficznej za całokształt dokonań artystycznych.

O twórczości Wojciecha Młynarskiego opowiadała w Polskim Radiu 24 Dorota Piotrowska (IAR)

Polskie Radio 24, IAR/dp