Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 25.03.2017

Premier Szydło: podpisanie deklaracji w Rzymie wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej

Zdaniem premier Beaty Szydło podpisanie Deklaracji Rzymskiej jest wstępem do umocnienia jedności Unii Europejskiej. W stolicy Włoch unijni przywódcy podpisali dokument podsumowujący 60 lat integracji europejskiej i określający wizję przyszłości Wspólnoty po Brexicie. W dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest "niepodzielona i niepodzielna". W imieniu polskiego rządu pod deklaracją podpis złożyła premier Beata Szydło.
Premier RP Beata Szydło podczas uroczystości upamiętniających 60. rocznicę podpisania Traktatów RzymskicPremier RP Beata Szydło podczas uroczystości upamiętniających 60. rocznicę podpisania Traktatów RzymskicPAP/Radek Pietruszka

Na konferencji prasowej Beata Szydło mówiła, że podpisanie dokumentu to ważny krok na drodze odbudowy jedności Unii, tak by "projekt europejski" stworzony po to, by realizować wspólne cele związane z: bezpieczeństwem gospodarką, rozwojem, wspólnotą zgodnie z tym, co podpisano 60 lat temu można było dalej rozwijać.

Premier podkreślała, że choć deklaracja nie spełnia oczekiwań wszystkich państw, jest niezwykle potrzebnym dokumentem. Beata Szydło tłumaczyła, że jest to dopiero pierwszy krok i teraz trzeba zobaczyć, czy przywódcy unijnych państw będą potrafili na tej deklaracji "budować jedność" i odnowić projekt europejski.

Konferencję prasową Beaty Szydło transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.

Deklaracja głosi, że przywódcy będą działać wspólnie "w zależności od potrzeb w różnym tempie i z różnym nasileniem", podążając jednocześnie w tym samym kierunku tak jak w przeszłości. Zaznaczono też, że ten proces będzie się odbywał zgodnie z traktatami, a Unia nie będzie odmawiała tym, którzy zechcą przyłączyć się do niego później.

W pierwszych zdaniach deklaracji napisano, że wypracowanie europejskiej jedności to "odważne i dalekowzroczne" przedsięwzięcie. "Jedność europejska zaczęła się jako marzenie nielicznych, a stała się nadzieją wielu" - podkreślili przywódcy, dodając, że dziś setki milionów ludzi w całej Europie czerpią korzyści z życia w rozszerzonej Unii, która przezwyciężyła dawne podziały.

Deklaracja Rzymska głosi, że jedność Unii jest "zarówno koniecznością, jak i wolnym wyborem". "Pojedynczo zostalibyśmy zmarginalizowani przez globalną dynamikę" - ocenili europejscy politycy. Deklaracja kończy się zdaniem: "Europa to nasza wspólna przyszłość".

IAR