Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 16.05.2017

200 tys. ofiar ataku cybernetycznego. "To był atak globalny"

Komputery różnych instytucji zostały kilka dni temu zainfekowane programem typu ransomware. Program taki instaluje się w komputerze, szyfruje pliki na twardym dysku, a następnie wyświetla komunikat z informacją, że pliki zostaną odszyfrowane po zapłaceniu okupu. Jaki jest mechanizm działania hakerów i jak się bronić przed takim atakiem? W audycji Czas na Naukę wyjaśniał Krzysztof Młynarski, specjalista ds. bezpieczeństwa informacji.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneflickr/Visual Content/howtostartablogonline.net/tech
Posłuchaj
  • 16.05.2017 Krzysztof Młynarski: „Gdy otwieramy załącznik z maila niewiadomego pochodzenia, to prosimy się o kłopoty”.
Czytaj także

Według producentów oprogramowania antywirusowego do takich ataków doszło w co najmniej 11 krajach na świecie. Najpoważniej zostały zaatakowane systemy informatyczne w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Hiszpanii. Krzysztof Młynarski postulował, by przeprowadzających cyberataki nazywać crackerami, ponieważ w przeciwieństwie do hakerów, wymyślają rozwiązania informatyczne, które służą działaniom poza prawem. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, za wielkimi atakami stoją duże organizacje przestępcze.

- Najczęściej to są prawdziwe gangi i mafie, np. z Rosji, Chin, Brazylii, które zajmują się w realnym świecie porwaniami, handlem narkotykami, itp. Gang rozsyła oprogramowanie, które ludzie ściągają, a następnie muszą płacić okup. To był atak globalny, w którym gang dobrał się do oprogramowania NSA (amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa) i modyfikując kod programu nadał mu nową jakość – wyjaśniał Młynarski.

Według specjalisty atak w tak ogromnej skali był możliwy do przeprowadzenia dzięki "wykorzystaniu ludzkiej głupoty". – Gdy otwieramy załącznik z maila niewiadomego pochodzenia, to prosimy się o kłopoty. Możemy na 90 proc. założyć, że e-mail od nieznanej nam instytucji, która nam grozi, to podpucha. Jednak żadne ograniczanie swobód obywatelskich nie pomoże w walce z takimi atakami – powiedział Krzysztof Młynarski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Artur Wolski.

Polskie Radio 24/kk

________________________

Data emisji: 16.05.2017

Godzina emisji: 11:46