Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 16.10.2017

"Nikomu się nie śniło, że wybór Karola Wojtyły na papieża, może tyle zmienić"

16 października 1978 roku Karol Wojtyła został wybrany na papieża. O wielkim wydarzeniu przypomniał w Polskim Radiu 24 prof. Jan Grosfeld z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego.
Jan Paweł IIJan Paweł IIwikipedia.org/public domain
Posłuchaj
  • 16.10.17 Rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża
Czytaj także

Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II. Był pierwszym od ponad 450. lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat.

- Nikomu się nie śniło, że wybór Karola Wojtyły na papieża, może tyle zmienić. Władza komunistyczna była zszokowana i bezradna wobec tego faktu – powiedział prof. Jan Grosfeld. - To był znak dla sowietów, że wybrany człowiek jest świadomy, iż totalitaryzm jest potężnym złem, które niszczy człowieka - dodał.

Karol Wojtyła został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99. spośród 111. uczestników konklawe. Tego dnia gęstniejące z minuty na minutę tłumy wiernych na placu świętego Piotra oczekiwały na wiadomość, kto został papieżem. O godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu świętego Piotra w Rzymie uniósł się biały dym, czyli znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę świętego Piotra. Na balkonie bazyliki pojawił się kardynał Pericle Felici, który wypowiedział historyczne słowa: habemus papam.

- Przyzwyczajenie do włoskich kandydatów było bardzo duże, jednak niemieccy kardynałowie nie chcieli na nich głosować – powiedział gość audycji i dodał, że polski papież został wybrany w duże mierze dzięki ich głosom, co jest ważnym znakiem, potwierdzającym dobre relacje z niemieckim episkopatem. - Ponadto doświadczenie społeczno-polityczne, jakie miał kard Wojtyła oraz to, że niewątpliwie był człowiekiem modlitwy i charakteryzował się dużą odwagą miało duże znaczenie przy wyborze - zaznaczył prof. Jan Grosfeld.

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami. Po trwającym 1500 lat sporze doprowadził do pogodzenia z Kościołem Ormiańskim. Był też autorem pierwszej encykliki ekumenicznej "Ut unum sint".

Jan Paweł II podkreślał, że ekumenizm w Kościele to więcej niż wzajemna tolerancja i akceptacja, to jedność powodowana wewnętrznym pragnieniem każdego człowieka.

Liturgiczne wspomnienie papieża Polaka przypada 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu. 16 października, decyzją Sejmu Rzeczpospolitej, jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II. Z kolei w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, od 2001 roku w Polsce jest organizowany Dzień Papieski, który służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II. Jego "żywym pomnikiem" są nazywani stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia - to utalentowane dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin, otrzymujące finansowe wsparcie na naukę i rozwój.   

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

_____________________

Data emisji: 16.10.17

Godzina emisji: 14.40