Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 02.01.2018

"Głównym problemem polskiej służby zdrowia jest brak lekarzy"

71 proc. lekarzy rezydentów deklaruje wypowiedzenie klauzuli opt-out lub rezygnację z dodatkowej pracy. Lekarze protestują w ten sposób przeciwko niskim nakładom finansowym na służbę zdrowia i niskim zarobkom. O kontynuacji protestu lekarzy rezydentów mówił Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Posłuchaj
  • 02.01.2018 Jerzy Gryglewicz: „Problemem jest też wiek lekarzy – 75 proc. pediatrów skończyło 50 lat”.

Klauzula opt-out oznacza dobrowolną zgodę lekarza na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo. Dzięki tym umowom szpitale są w stanie zapewnić całodobową opiekę lekarską.

Zdaniem Jerzego Gryglewicza problemów w służbie zdrowia związanych z brakiem personelu jest dużo więcej. – Musimy mieć świadomość, że w wielu placówkach lekarze, którzy pracują w ramach kontraktów nie składają swoich ofert do szpitala. Taki przykład mieliśmy w Bielsku-Białej, gdzie izba przyjęć przestała działać 1 stycznia. W szpitalach psychiatrycznych lekarze składają wypowiedzenia, ponieważ będą zarabiać mniej niż rezydenci po podwyżkach – mówił ekspert.

Według gościa Polskiego Radia 24 głównym problemem polskiej służby zdrowia jest brak lekarzy. – Braki lekarzy wynikają z decyzji z lat 90., gdy ograniczono liczbę studentów medycyny o połowę, wzorując się na Wielkiej Brytanii. Również w prywatnej służbie zdrowia są braki. To wynika z tego, że żyjemy coraz dłużej. Problemem jest też wiek lekarzy – 75 proc. pediatrów skończyło 50 lat. Migracja personelu medycznego jest zjawiskiem ogólnoświatowym. Wbrew pozorom, lekarzom z Ukrainy nie opłaca się pracować w Polsce – powiedział Gryglewicz.

W ankiecie lekarskiego serwisu Konsylium24.pl wzięło udział 4 280 polskich lekarzy. Zdecydowana większość ankietowanych (89 proc.) stwierdziła, że protest polegający na masowym wypowiadaniu opt-out oraz ograniczaniu pracy poza podstawowym miejscem zatrudnienia jest adekwatną formą protestu. Spośród ankietowanych, co trzeci (34 proc.) jest w trakcie odbywania specjalizacji. Kolejne pytania były już adresowane tylko do tej podgrupy. Okazuje się, że aż 67 proc. lekarzy w trakcie specjalizacji ma pracę dodatkową poza swoim podstawowym miejscem pracy, a 34 proc. ma podpisaną klauzulę opt-out.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

______________________

Data emisji: 02.01.2018

Godzina emisji: 14:47