Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Bartosz Chmielewski 04.01.2011

Wielki skrzypek z Gliny

Dzięki publikacjom Andrzeja Bieńkowskiego Kazimierz Meto jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych ludowych skrzypków.
Kazimierz Meto, skrzypek ludowy  ze wsi GlinaKazimierz Meto, skrzypek ludowy ze wsi Glinafot. okładka płyty "Muzyka odnaleziona 3", materiały promocyjne
Posłuchaj
  • Wspomnienia Kazimierza Meto, skrzypka ze wsi Glina
Czytaj także

Kazimierz Meto (1922-2008) był wielkim skrzypkiem wiejskim, grającym archaiczny repertuar swojego mikroregionu (okolice Rzeczycy), wywodzący się jeszcze z XIX w. Pochodził ze wsi Glina. Był samoukiem, miał własny styl, charakteryzujący się ogromną ekspresją oraz indywidualną ornamentacją frazy. Proste motywy mazurków, oberków i polek, wielokrotnie powtarzane w ramach utworu, zyskiwały w wykonaniach Kazimierza Meto niezwykle żywe interpretacje, pulsujące typowo mazowieckim rubato.

Skrzypek skończył 4 oddziały szkoły w Liciążnej, w roku 1937. W czasie II Wojny Światowej był więziony w niemieckim obozie pracy, co wywarło duży wpływ na jego psychikę i zdrowie. Po wojnie pozostał w domu, na rodzinnej ziemi w Glinie, pasąc krowy i grywając na weselach i pograjkach.

Wraz z grającym na basach bratem Józefem, tworzyli rodzinną kapelę Metów. Ich muzyka, zachowana w licznych nagraniach archiwalnych, była i pozostaje inspiracją dla artystów sceny folkowej.

Aby posłuchać wspomnień Kazimierza Meto, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Zobacz kaplę braci Metów