Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 11.11.2021

"Mayflower" i ojcowie pielgrzymi. Czterysta lat pewnej umowy

- Z osadników na "Mayflower" wywodzi się dzisiejsza elita amerykańska - mówił amerykanista prof. Zbigniew Lewicki na antenie Polskiego Radia.

Cztery wieki temu - 11 listopada 1620 roku - osadnicy płynący do brzegów Nowego Świata na statku "Mayflower" podpisali Mayflower compact, dokument, który zawierał zasady życia i pracy w nowej kolonii.

Spośród 102 przebywających na statku osadników umowę podpisało 41 osób (wszyscy mężczyźni).


Posłuchaj
20:45 stany zjednoczone ameryki-osadnicy.mp3 Pierwsi osadnicy w Ameryce. Archiwalna audycja Polskiego Radia z 01.07.1976.

 

Purytanie byli radykalnym ruchem religijnym, który za cel stawiał sobie oczyszczenie Kościoła anglikańskiego z pozostałości po katolicyzmie. Z czasem coraz bardziej zaczęli separować się od anglikanizmu. Czekały ich za to ciężkie represje ze strony władzy, dlatego postanowili przenieść się do słynących z tolerancji Niderlandów. Do opuszczenia dzisiejszej Holandii zmusiła ich trudna sytuacja ekonomiczna. Purytanie postanowili szukać szczęścia w Nowym Świecie.

Po dwóch miesiącach trudów podróży przez ocean w grupie zaczęło dochodzić do konfliktów. Aby uniknąć rozłamów, Purytanie postanowili podpisać porozumienie, na mocy którego zobowiązywali się do wspólnej pracy na rzecz społeczności. Kolonistów-sygnatariuszy umowy nazywa się "ojcami pielgrzymami".

Mayflower compact do dziś uznawany jest za jeden z najważniejszych dokumentów w historii USA. W powszechnej świadomości Amerykanów stanowi zapowiedź i podwaliny ducha wspólnoty, równości i braterstwa, czyli idei, które miały stać się kamieniem węgielnym budowy Stanów Zjednoczonych.

bm