Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Szymon Antosik 03.09.2020

Historia Białorusi. Część 6: Litbieł

Bolszewicy natychmiast po pokonaniu Białoruskiej Republiki Ludowej przystąpili do tworzenia marionetkowego komunistycznego państwa. Los pierwszej radzieckiej Białorusi miał się jednak okazać niezwykle krótki.

Na początku 1919 roku powstała Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka. Już 27 lutego wspólnie z analogiczną Litewską Republiką Radziecką weszła w skład tzw. Litbiełu, czyli Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ze stolicą w Wilnie.

Posłuchaj
07:50 litbieł ___112_99_iv_tr_0-0_1030802895efeb53[00].mp3 Prof. Oleg Łatyszonek opowiada o historii Litbiełu w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś". (PR, 11.01.1999)

– Można podejrzewać, że od początku intencją bolszewików było utworzenie Litbiełu. Dopiero proklamacja niepodległości Litwy i Białorusi zmusiła ich do stworzenia najpierw narodowych republik, a następnie połączenia ich w jeden kraj – mówił prof. Oleg Łatyszonek w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś".

Akt ogłoszenia niepodlegości Białorusi.jpg
Historia Białorusi. Część 5: Proklamacja niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej

Komuniści wcielają w życie program krajowców

Powołanie Litbiełu było skierowane przeciwko niepodległościowym aspiracjom zamieszkujących go narodów. Nie miało to jednak oznaczać – przynajmniej w założeniach – prześladowania poszczególnych grup etnicznych, które miały zagwarantowany szereg swobód, w tym do nauczania we własnych językach na wszystkich szczeblach szkolnictwa.

– Litbieł odwoływał się, jeżeli odejmiemy od niej komunistyczną narrację, do idei krajowej, popularnej w Wilnie przed wybuchem I wojny światowej. Polegała na uznaniu wszystkich narodów zamieszkujących ziemie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego za tubylcze i równouprawnione – powiedział prof. Oleg Łatyszonek.

Przejęcie przez bolszewików spuścizny środowiska krajowców można uznać za wyjątkowy chichot historii zważywszy na to, że tworzyli go w większości ziemianie polskiego pochodzenia. Co więcej, jednym z najbardziej prominentnych działaczy krajowych był Raman Skirmunt, który zasiadał w rządzie zniszczonej przez bolszewików Białoruskiej Republiki Ludowej.

Polscy bolszewicy

Bolszewicy, idąc dalej za postulatami krajowców, rozciągali granice Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na obszar Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym na Podlasie i Suwalszczyznę. W rzeczywistości jednak Litbieł sprawował faktyczną kontrolę nad obszarem rozciągającym się od Wilna do Mińska.

Przeciwko istnieniu Litbiełu żywo zaprotestował rząd Polski, który widział w nim niebezpieczeństwo dla świeżo odzyskanej niepodległości. Szczególne zagrożenie dostrzegano w obecności Polaków w rządzie komunistycznego państwa.

Piłsudski Wilno 1200.png

"Do mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego". Jak Piłsudskiemu nie udało się odbudować Rzeczpospolitej

Podział narodowości w Litewsko-Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej był objawiał się także w sposobie zorganizowania armii. Istniały osobne jednostki litewskie, białoruskie i polskie, które w przyszłości miały być zalążkiem polskojęzycznej Armii Czerwonej.

Piłsudski nadciąga

Litbiełu, pomimo szczytnych deklaracji, nie ominął tradycyjny bolszewicki terror klasowy. Został on zakończony dopiero wraz z upadkiem komunistycznego państwa w wyniku ofensywy Wojska Polskiego, przeprowadzonej w kwietniu 1919 roku.

16 kwietnia 1919 roku Polacy zajęli Wilno, w którym dotąd rezydowały władze Litbiełu.  Wkrótce Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał odezwę "Do mieszkańców byłego Wielkiego Ksiestwa Litewskiego", w której proponował prawdziwe odrodzenie idei krajowej.

***

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim, Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

sa