Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Karolina Bobryk 24.07.2018

Apolinary Garlicki - zagorzały orędownik Piłsudskiego

Polski socjolog, historyk, poseł i senator II Rzeczypospolitej. Syn powstańca styczniowego i charakterystyczna postać czasów międzywojennych Przemyśla. Działacz samorządowy i społeczny a także nauczyciel gimnazjalny, zamordowany przez NKWD na Ukrainie. Jak zyskał miano bohatera narodowego? Postać Apolinarego Garlickiego przybliżył jego stryjeczny wnuczek Marek Garlicki, który gościł w audycji "Ludzie Niepodległości".
Posłuchaj
  • Rozmowa z Markiem Garlickim, stryjecznym wnuczkiem Apolinarego Garlickiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Apolinary Garlicki zasłynął jako niezwykły mówca porywający tłumy w czasie swoich wystąpień. Po zamachu majowym zapisał się w historii jako jeden z najzagorzalszych orędowników Piłsudskiego. Znany też jako miłośnik gór i zdobywca wielu szczytów tatrzańskich. To on jako pierwszy wszedł w 1903 roku na Niżni Żabi Szczyt. Parał się fotografią, zamieszczając swoje zdjęcia w słynnym Przewodniku po Przemyślu.

Swojego stryjecznego dziadka, z podziwem wspomina Marek Garlicki. - W naszej rodzinie długo się o Apolinarym Garlickim nie mówiło. W latach 50. ojciec unikał rozmów na ten temat, gdyż były to w tych czasach drażliwe sprawy. Dopiero później zaczął przekazywać wiadomości o nim. Apolinary był świadkiem na jego ślubie - dodaje.

Apolinary Garlicki wywodził się z majętnej, ziemiańskiej rodziny. Jego ojciec był wielkim patriotą. W czasie powstania styczniowego został ranny i zesłany na Sybir. Jego majątek zarekwirowano, ale on wyszedł na wolność. Miał sześcioro dzieci. Jednym z nich był Apolinary Garlicki.

Jako młody student lwowskiej uczelni, miewał różne przygody. - Na balu w którym uczestniczył Apolinary w pewnym momencie wniesiono trumnę na znak żałoby narodowej. Była to wielka zniewaga. Policja zareagowała brutalnie, ale jemu na szczęście udało się uniknąć kłopotów i ukończył uczelnię Jana Kazimierza we Lwowie - mówi Marek Garlicki.

Przez wiele lat bohater pracował jako nauczyciel historii i geografii w jednej ze szkół, ale jednocześnie interesowała go działalność polityczna. - Pisał prace naukowe, dotyczące m.in. teorii Darwina, ale udzielał się również politycznie. Był doskonałym mówcą i porywał tłumy, ale również przystojnym mężczyzną. Kobiety za nim szalały - przyznaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Marek Garlicki (wnuczek stryjeczny Apolinarego Garlickiego)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb