Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Karolina Bobryk 10.07.2018

Witold Zglenicki - polski noblista i prekursor górnictwa

Inżynier Witold Zglenicki był wynalazcą, geologiem, nafciarzem i filantropem nauki polskiej. Zasłużył na miano polskiego Alfreda Nobla wspierając finansowo nagrody dla naukowców i ludzi sztuki. O jego barwnym życiu i osiągnięciach mówi Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Posłuchaj
  • Życie i dokonania Witolda Zglenickiego (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

- Kiedy przywołujemy sylwetki Ludzi Niepodległości, najpierw pojawiają się postacie walczących, polityków i twórców, hetmanów duszy narodowej. Na samym końcu tego grona są naukowcy i przedsiębiorcy. Wydawałoby się, że patriotyzm nie idzie w parze z biznesem, a jednak nic bardziej mylnego. Dowodem na to jest postać Witolda Zglenickiego - mówi Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Jego biogram jest przykładem losów Polaków XIX wieku, podążających za ambicją, oddaniem zniewolonej ojczyźnie i pomysłowością na życie w warunkach trudnych. Bohater zaliczał się do grona pokolenia pozytywistów, które kierowało się przekonaniem, że przyszłość świata leży nie w marzeniach o lepszej rzeczywistości, nie w wojnach, ale w wytrwałej pracy i cywilizacji. Niestety jego dokonania i twórczość nie zawsze znajdowały uznanie wśród otoczenia, pozostając w cieniu myśli naukowo-technicznej. 

Witold Zglenicki był uczniem wszechstronnie uzdolnionym, który wyróżniał się w naukach ścisłych. Został absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie o profilu matematyczno-przyrodniczym. Studia ukończył w Rosji, otrzymując tytuł inżyniera górnictwa. Przez długie lata prowadził badania nad występowaniem rudy żelaza, siarki i ropy naftowej. Niestety na swojej drodze zawodowej napotkał na przeciwności losu. - Mimo zdolności i błyskotliwej kariery, stał się ofiarą pomówień. To spowodowało odwołanie Witolda Zglenickiego ze stanowiska i zwolnienie z pracy. Przez kolejne sześć lat walczył o odzyskanie dobrego imienia - dodaje Jolanta Załęczny.

Przez kolejne lata pracował, biorąc udział w konferencjach i sympozjach. Zajmował się badaniem stanu górnictwa i hutnictwa na terenie Królestwa Polskiego. Jako doskonały specjalista dał się poznać podczas pracy w Urzędzie Probierczym w Rydze. Tam również doceniono jego wysiłki i nagrodzono awansem. Zasłynął jednak jako prekursor podwodnego wydobycia ropy naftowej.
 

Więcej o losach inżyniera Witolda Zglenickiego w nagraniu dźwięku.

***

Tytuł audycji: Ludzie Niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Jankowska.

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 09.07.2018

Godzina emisji: 21.10

kb