Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 01.03.2013

Dziecięca rewolucja w życiu pary

W Polsce bardzo często dzieje się tak, że gdy w związku, który do tej pory był partnerski, pojawia się dziecko, następuje zmiana na tradycyjny podział ról - kobieta zostaje w domu, mężczyzna pracuje.
Dziecięca rewolucja w życiu paryFot.: Glow Images

Joanna Roszak, socjolożka z SWPS, podkreśla, że w części krajów, szczególnie tych na północy Europy, jest duże wsparcie dla młodych rodziców, nie tylko dla matek, ale też dla ojców. W Polsce bardzo często dzieje się tak, że gdy w związku, który do tej pory był partnerski, pojawia się dziecko, następuje zmiana na tradycyjny podział ról - kobieta zostaje w domu, mężczyzna pracuje.

- To jest taka pułapka, w którą bardzo dużo osób wpada, a ona się wiąże z naszą rzeczywistością ekonomiczną. Jednak niestety, ale nadal w większości kobiety zarabiają mniej. Dlatego jeżeli mamy z czyjejś pensji zrezygnować, to rezygnujemy z pensji kobiety. A do tego jeszcze jest to wzorzec akceptowany przez społeczeństwo - wyjaśnia rozmówczyni Agnieszki Stępień.

Socjolożka zaznacza, że gdy kobieta zostaje w domu, to mężczyzna jest poddany dużej presji. Musi pracować za dwóch, brać nadgodziny i absolutnie nie myśleć o zmianie pracy.

Jacek Masłowski, psychoterapeuta, mówi, że pojawienie się dziecka to rewolucja w życiu pary, a szczególnie mężczyzn, którzy nie mają "grupy wsparcia" w postaci koleżanek, mam i babć. - Większość z nas po prostu nie wie, jak być ojcami noworodka. Widzimy, że nasza kobieta już nie jest naszą, nie ma środowiska, które by go wspierało.

Był to ostatni odcinek cyklu "Mężczyzna też człowiek", który tworzyła Agnieszka Stępień.