Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Stanisław Brzeg-Wieluński 23.09.2021

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Polsce nie grozi szantaż cenowy Gazpromu

Polska dzięki gazoportowi imienia Lecha Kaczyńskiego i Baltic Pipe, będzie mniej zależna od dyktatu cenowego Gazpromu, który obecnie odczuwa Europa. Poszukiwanie nowych kierunków dostaw gazu LNG, planowany pływający gazoport, rozbudowa zbiorników - to wszystko daje nam więcej swobody działania w pozyskiwaniu gazu niż innym krajom UE - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Posłuchaj
  • Marcin Roszkowski o strategii Gazpromu w sprawie NS2 oraz o przyczynach niedoboru gazu w UE ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

Justyna Golonko, prowadząca audycję przypomniała, że dziś Niemcy i Wielka Brytania borykają się z cenami i niedoborem gazu, co sporo kosztuje ich gospodarki.

Ekspert Instytutu Jagiellońskiego uważał, że Gazprom sztucznie wywołuje niedobory błękitnego paliwa, aby ułatwić start Nord Stream2. Chodzi o przekonanie Europejczyków, że ta inwestycja była im niezbędna. Tym bardziej, że Moskwa sprzedaje coraz więcej gazu do Chin, a światowa gospodarka wychodzi z recesji i potrzebuje tego surowca.

Warto też przypomnieć, że gaz będzie paliwem przejściowym w transformacji energetycznej UE. Dlatego tak ważne jest zmuszenie Gazpromu do udostępnienia ich infrastruktury tzw.firmom trzecim. To wielki sukces PGNiG, bo w UE obowiązuje zasad, że właściciel surowca nie może być jednocześnie jedynym właścicielem systemu zbiorników i gazociągów na terenie Wspólnoty.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:37 Marcin Roszkowski o strategii Gazpromu w sprawie NS2 oraz o przyczynach niedoboru gazu w UE ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Marcin Roszkowski o strategii Gazpromu w sprawie NS2 oraz o przyczynach niedoboru gazu w UE ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw