Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Izabela Zabłocka 14.06.2015

Sonda Philae, która wylądowała na komecie, obudziła się ze snu

Stało się to po kilku miesiącach braku kontaktu. Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowali, że udało im się odebrać nowe sygnały przesłane przez sondę. Są teraz przetwarzane i analizowane.
Posłuchaj
  • Europejski lądownik Philae, wbrew pesymistom, dał o sobie znać z kosmicznej odległości trzystu milionów kilometrów. Sygnał otrzymała niespodziewanie Europejska Agencja Kosmiczna. Relacja Rafała Mmotriuka/IAR
Czytaj także

Phile na powierzchni komety 67P/Churyumov-Gerasimenko znajduje się od listopada ubiegłego roku. Jednak, w dość krótkim czasie po lądowaniu naukowcy stracili z nim łączność. Prawdopodobnie znalazł się w cieniu góry, przez co nie docierała do niego odpowiednia ilość energii słonecznej. To z kolei spowodowało rozładowanie akumulatorów, przez co sonda zapadła w sen i do tej pory nie dawała o sobie znać.

Philae jest częścią pionierskiej misji Rosetta. Taką nazwę nosi większa sonda, krążąca wokół komety. Celem misji jest dokładne zbadanie tego ciała niebieskiego, dzięki czemu naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o początkach Układu Słonecznego. Lądowanie sondy na komecie, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii ludzkości.

Animacja Tomka Bagińskiego, popularyzująca misję Rosetta/You Tube AmbitionTheFilm

IAR/iz