Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 23.05.2016

Sonda New Horizons bada obiekty w Pasie Kuipera

Amerykańska sonda kosmiczna New Horizons, która w ubiegłym roku przeleciała obok Plutona, nie zakończyła jeszcze swojej misji. Ostatnio wzięła pod lupę obiekt w Pasie Kuipera na krańcach Układu Słonecznego.

7 i 8 kwietnia br. kamery sondy obserwowały obiekt oznaczony jako 1994 JR1. Ma on 145 kilometrów średnicy i okrąża Słońce w odległości ponad 5 miliardów kilometrów. Należy do Pasa Kuipera, czyli zbiorowiska obiektów podobnych do planetoid, ale znajdujących się poza orbitą Neptuna.

Zdjęcia obiektu 1994 JR1 zostały wykonane z odległości 111 milionów kilometrów. Sonda badała ten obiekt już wcześniej - w listopadzie 2015. Wtedy była 280 milionów kilometrów od obiektu.

Nowe dane pozwoliły rozwiać przypuszczenia, że obiekt ten est quasi-satelitą Plutona. Orbita wskazuje, że nie jest. Okazało się też, że obiekt rotuje dość szybko jak na standard w Pasie Kuipera: dzień wynosu tam 5,4 godziny.

Obserwacje są testem przed ewentualnymi badaniami kolejnych 20 obiektów z Pasa Kuipera, jeśli NASA zaaprobuje rozszerzoną misję dla sondy New Horizons. Około 1 stycznia 2019 roku urządzenie przelecieć obok ciała niebieskiego o nazwie 2014 MU69.

Sonda kosmiczna New Horizons została wystrzelona z Ziemi w 2006 roku. 14 lipca 2015 r. przeleciała koło Plutona, wykonując zdjęcia i badania tej planety karłowatej i jej księżyców. Była to pierwsza w historii wizyta bezzałogowej sondy kosmicznej w pobliżu Plutona.

(ew/NASA/PAP)