Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Ingram 11.01.2011

Do szpitala tylko śmigłowcem

Szybki transport śmigłowcem do szpitala ciężko rannych ofiar wypadków zwiększa ich szanse na przeżycie w porównaniu z transportem karetką – informują naukowcy.
Helikopter pogotowia ratunkowego Eurocopter EC 135Helikopter pogotowia ratunkowego Eurocopter EC 135źr. Wikipedia, 1878 power

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Rochester Medical Center analizują największą jak dotąd liczbę przypadków transportu pacjenta z miejsca wypadku. To pierwsze badania oceniające znaczenie transportu w skali kraju - dotyczą 258 387 pacjentów z roku 2007, z których 16 procent przewożono drogą powietrzną.

Zwolennicy transportu śmigłowcami sanitarnymi zwracają uwagę na jego szybkość i skuteczność. Natomiast krytycy kwestionują bezpieczeństwo, właściwe wykorzystanie i wysokie koszty jakie są związne z użyciem do transportu śmigłowca.

Jak wynika z najnowszych danych, pacjenci wybierani do transportu drogą powietrzną są zwykle w cięższym stanie, ewakuuje się ich z większej odległości i potrzebują lepszej opieki szpitalnej, w tym dostępu do oddziału intensywnej terapii, leczenia operacyjnego czy sztucznej wentylacji. Mimo to mają większe w porównaniu z wiezionymi karetką szanse na przeżycie i powrót do domu. Nie zaobserwowano stosowania śmigłowców do transportu chorych z trywialnymi urazami, w przypadku których użycie kosztownego sprzętu byłoby marnotrawstwem.

W porównaniu z przewożonymi karetką, pacjenci transportowani śmigłowcem częściej byli młodzi, płci męskiej, a wypadek zdarzał się najczęściej podczas prowadzenia motocykla.

(ki)