Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Marta Kwasnicka 02.06.2011

Chiny: największe wykopaliska w historii

Największe w historii archeologiczne zabezpieczające prace wykopaliskowe rozpoczęły się w Chinach na prehistorycznym stanowisku Zhoukoudian (Czoukoudien). W 1923 roku odnaleziono tam skamieniałe kości człowieka pekińskiego sprzed około 550 tysięcy lat.
Chiny: największe wykopaliska w historii fot. PAP/EPA/TEL AVIV UNIVERSITY ARCHAEOLOGY DEPARTMENT

Stanowisko Zhoukoudian to jedno z najsłynniejszych stanowisk z epoki paleolitu. Tworzy je system jaskiń położony w odległości około 45 kilometrów na południowy-zachód od Pekinu, gdzie w latach 20. i 30. XX wieku odnaleziono szczątki człowieka pekińskiego oraz kamienne narzędzia i kości zwierząt z okresu 550-230 tysięcy lat temu.


Zarząd Stanowiska Człowieka Pekińskiego Zhoukoudian wraz z naukowcami z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii przy Chińskiej Akademii Nauk rozpoczął prace wykopaliskowe na stanowisku Nr 1 (jaskinia człowieka-małpy), których celem jest wyeliminowanie takich zagrożeń jak pękanie i osuwanie się skał w wyniku działania zachodzących w nich długotrwałych procesów naturalnych, mogących uszkodzić pokłady jaskini zawierające prehistoryczne artefakty.


Pracownicy Muzeum Człowieka Pekińskiego Zhoukoudian od trzech miesięcy budowali rusztowania w jaskini, niezbędne do prowadzenia prac zabezpieczających, które rozpoczęły się w drugiej dekadzie maja br. i planowane są na okres do dwóch lat.


Stanowisko Nr 1 w kompleksie Zhoukoudian jest położone na północno-wschodnim zboczu Góry Longgu i jest najważniejszym obiektem tego kompleksu. Od rozpoczęcia wykopalisk w 1921 r. odnaleziono tu ponad 200 fragmentów skamieniałych kości człowieka pekińskiego.


Według szacunków naukowców, w jaskini nadal znajduje się około 30 procent pierwotnych zasobów skamieniałych artefaktów i jest ona bardzo ważnym miejscem dla dalszych badań paleogeologicznych i paleoantropologicznych. Takie miejsce po prostu trzeba uratować.

(ew/pap)