Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Martin Ruszkiewicz 11.07.2012

Stonehenge idzie do remontu

Jedna z najsłynniejszych megalitycznych budowli z przełomu neolitu oraz epoki brązu zostanie zrewitalizowana.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Imponujący kamienny krąg Stonehenge w okolicach Salisbury w Wiltshire w płd. Anglii wpisany jest od 1986 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych świata. Odwiedza go około miliona ludzi rocznie, z czego połowa to obcokrajowcy.

Głównym problemem jest fakt, że Stonehenge położone jest w pobliżu ruchliwej drogi A303, a odchodząca od niej A344 przebiega w bliskiej odległości od kamiennego kręgu. Parking szybko się wypełnia, a ośrodek dla turystów jest przestarzały.

Plany przewidują więc zamknięcie drogi krajowej A344 od kwietnia 2013 roku i jej częściowe pokrycie trawą. W odległości 2,4 km od zabytku, wokół ośrodka dla gości, powstanie parking, skąd będzie można dojść piechotą lub podjechać specjalnym autobusem kursującym wahadłowo.

"Kamienie odzyskają godność, a ingerencja nowoczesnego świata zostanie ograniczona do minimum" - stwierdza komunikat English Heritage, organizacji dbającej o historyczne dziedzictwo Anglii i będącej właścicielem obiektu.

Miejsce kultu

Stonehenge było miejscem kultu około 3000 lat p.n.e. Jest więc starsze niż egipska piramida Cheopsa z 2560 rok p.n.e., uważana za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Najdawniejsze groby znajdujące się na zewnątrz obiektu z doby megalitu oraz okoliczny pierścień datuje się na ok. 3100 rok p.n.e.

Według niektórych teorii Stonehenge było sanktuarium powstającym stopniowo przez tysiąc lat, gdzie uprawiano kult Słońca i Księżyca. Inne hipotezy przypisują miejscu właściwości uzdrowicielskie.

Jeszcze inna teoria sugeruje, że miejsce było wykorzystywane jako swoiste obserwatorium, w którym przewidywano zaćmienia Śłońca, na co wskazywałoby ustawienie głazów wobec pozycji ciał niebieskich i Słońca.

PAP, mr