Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Szymon Gebert 20.07.2012

Złoża wody odkryte w Namibii. Uratują przed suszą?

Potężne złoża wody, odkryte na południu Afryki, mogą zrewolucjonizować tamtejsze rolnictwo. Wodę zlokalizowano w Namibii, na południu kontynentu.
Namibia zaznaczona na mapie AfrykiNamibia zaznaczona na mapie AfrykiAlvaro1984 18/Wikimedia Commons

Namibia to najbardziej suchy kraj w Afryce subsaharyjskiej. Wodę odkryto pod ziemią na północy kraju, przy granicy z Angolą. Zdaniem naukowców, jest jej tyle, że przy obecnej konsumpcji starczyłoby jej na cztery stulecia. Wiek odkrytej wody szacowany jest na 10 tysięcy lat.
Eksperci mówią, że jest ona bardzo czysta i nadaje się do picia. Dodają, że jej wydobycie wydaje się dość łatwe. Może to pomóc w rozwoju miejscowego rolnictwa. Istnieją jednak obawy, że wielu rolników będzie chciało dowiercić się do rezerwuaru nielegalnie, co może zaburzyć proces kontrolowanego nawadniania terenów północnej Namibii.
Dwa miesiące temu poinformowano także o odkryciu gigantycznych złóż wody w afrykańskim rejonie Sahel, czyli w Czadzie, Algierii i Libii. Naukowcy z londyńskiego uniwersytetu UCL mówią, że całkowita ilość podziemnej wody jest sto razy większa niż ilość wody na powierzchni. Podziemne akweny są ogromne, mówią naukowcy. Na razie nie jest jednak pewne, jak wydobywać tę wodę, by nie zaburzyć równowagi ekologicznej.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

sg