Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 13.09.2012

Pierwsze odkrycie od 30 lat: nowy gatunek w Afryce

Chodzi o nieznany wcześniej gatunek małpy w Kongo. Tam, oczywiście, znana jest od dawna jako "lesula".
Cercopithecus lomamiensis, Yawende, DRCCercopithecus lomamiensis, Yawende, DRCMaurice Emetshu/PLoS ONE
To pierwsze takie odkrycie od 30 lat: nowy gatunek w Afryce
Chodzi o nieznany wcześniej gatunek małpy w Kondo. Tam, oczywiście, znana jest od wieków jako "lesula".
Gatunek wyodrębnił się od sąsiedniego po tym, jak jego terytotium zostało podzielone przez rzeki Kongo i Lomani.
Odkrycie zostało opublikowane na łamach PLoS (Public Library of Science).
Po raz pierwszy nieznaną małpkę zaonserwowano przypadkiem. Młoda samica była "maskotką" dyrektora podstawówki w miejscowości Opala. On sam mówił o niej jako "lesula", co jest nazwą, którą temu gatunkowi nadali miejscowi myśliwi. Badacze z Lukuru Foundation zaopiekowali się małpą i rozpoczęli poszukiwania osobników żyjących na wolności. Udało się je odnaleźć po sześciu miesiącach poszukiwań.
- Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania, okolice te były jeszcze nieprzebadane - mówi dr John Hart z Lukuru Foundation. - Nigdy nie sądziliśmy, że istnieje tam tak wielka różnorodność biologiczna.
Badacze nazwali nowy gatunek Cercopithecus lomamiensis (od nazwy rzeki, która płynie w pobliżu). JUż wiadomo, że jest zagrożony, ponieważ wyst ępuje na ściśle ograniczonym terytorium pomiędzy dwiema rzekami.

Gatunek wyodrębnił się od sąsiedniego po tym, jak jego terytorium zostało podzielone przez rzeki Kongo i Lomani.

Po raz pierwszy nieznaną małpkę zaobserwowano przypadkiem. Młoda samica była "maskotką" dyrektora podstawówki w miejscowości Opala. On sam mówił o niej jako "lesula", co jest nazwą, którą temu gatunkowi nadali miejscowi myśliwi. Badacze z Lukuru Foundation zaopiekowali się małpą i rozpoczęli poszukiwania osobników żyjących na wolności. Udało się je odnaleźć po sześciu miesiącach poszukiwań.

- Kiedy rozpoczęliśmy poszukiwania, okolice te były jeszcze nieprzebadane - mówi dr John Hart z Lukuru Foundation. - Nigdy jednak nie sądziliśmy, że istnieje tam tak wielka różnorodność biologiczna.

Badacze nazwali nowy gatunek Cercopithecus lomamiensis (od nazwy rzeki, która płynie w pobliżu). Od najbliższego mu Cercopithecus hamlyni różni się już na pierwszy rzut oka - umaszczeniem (hamlyni jest czarny). Już wiadomo, że nowy gatunek jest zagrożony, ponieważ występuje na ściśle ograniczonym terytorium pomiędzy dwiema rzekami.

Odkrycie zostało opublikowane na łamach PLoS (Public Library of Science).

(ew/BBC)