Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Gabriela Skonieczna 26.09.2012

100 mln ludzi umrze do 2030 przez zmiany klimatyczne?

Z raportu opracowanego na zlecenie rządów 20 krajów rozwijających się wynika, że globalne PKB spadnie o 3,2 procent, czyli 3 biliony dolarów, jeśli świat nie zaradzi zmianom klimatycznym.
100 mln ludzi umrze do 2030 przez zmiany klimatyczne?Glow Images/East News

Raport opublikowany w środę przygotowała, powstała w 2003 roku organizacja humanitarna DARA. Badała ona w 2010 wpływ klimatu na gospodarki 184 państw świata i ich mieszkańców. W oparciu o zebrane dane opracowano prognozę do 2030 roku. Według przedstawionych danych co roku umiera 5 mln osób z powodu zanieczyszczenia powietrza, głodu i chorób będących konsekwencją zmian klimatycznych. Jeśli świat wciąż będzie emitował podobne ilości gazów cieplarnianych wykorzystując paliwa kopalne liczba zgonów wzrośnie do 6 mln za 18 lat. Prawie wszystkie ofiary będą pochodziły z krajów rozwijających się. Kraje najsilniej odczuwające skutki zmian klimatu to kraje najbiedniejsze, nękane powodziami, niedoborami wody, nieurodzajem.

Według raportu zmiany globalne pozwalające przejść na gospodarkę niskoemisyjną, czyli o silnie ograniczonej emisji CO2 to około 0,5 procent światowego PKB w tym dziesięcioleciu. W odpowiedzi na raport międzynarodowa organizacja Oxfam, walcząca z biedą na świecie, oceniła koszty braku politycznych działań jako "miażdżące".

Zatrważające koszty ocieplenia klimatu
- Wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza jest związany z 10-procentowym spadkiem wydajności w rolnictwie. Dla nas oznacza to utratę ok. 4 mln ton ziarna, co równa się 2,5 mld dolarów. To ok. 2 proc. naszego PKB - powiedziała premier Bangladeszu Hasina Wazed w odpowiedzi na raport.
Temperatury na świecie wzrosły już o ok. 0,8 stopnia Celsjusza w porównaniu z okresem przed rewolucją przemysłową. Skutkuje to topnieniem powłoki lodowej, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, suszami i podnoszeniem się poziomu morza. O wzrost temperatury oskarża się najczęściej wysoką emisję gazów cieplarnianych.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>