Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Katarzyna Karaś 19.09.2013

2/3 nastolatków ma kogoś z rodziny w gronie znajomych na Facebooku

Częściej kogoś z rodziny wśród znajomych na Facebooku mają dziewczynki (75 proc.) niż chłopcy (56 proc.).
23 nastolatków ma kogoś z rodziny w gronie znajomych na FacebookuFacebook.com

Dr Ewa Krzyżak-Szymańsks z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, która analizuje wpływ internetu na społeczne funkcjonowanie ucznia w klasie szkolnej, zbadała relacje uczniów z członkami swojej bliższej i dalszej rodziny na Facebooku.
Z badania, które przeprowadzono od maja do czerwca 2013 roku na grupie 600 osób w wieku 13-16 lat, wynika, że 67 proc. nastolatków ma w gronie swoich znajomych na Facebooku kogoś z rodziny. 3,5 proc. miało w gronie znajomych członka rodziny, ale obecnie już go nie ma.

Częściej kogoś z rodziny wśród znajomych na Facebooku mają dziewczynki (75 proc.) niż chłopcy (56 proc.).  Wśród badanych nastolatków żaden nie miał wśród swoich znajomych ojca. - Nastolatkowie próbują się bronić przed kontaktami z rodzicami nie wpuszczając ich do środowiska, jakim jest Facebook - podkreśliła Krzyżak-Szymańska.
Jeśli młodzi ludzie na Facebooku wśród swoich znajomych mają kogoś z rodziny, to są to najczęściej ich rówieśnicy, czyli kuzyni, kuzynki, brat czy siostra. - Jeśli wśród znajomych znajdowali się ciocia, wujek to raczej chodzi o sytuację, że wyjechali oni zagranicę i nastolatkowie liczą, że dzięki kontaktowi przez serwis będą mieli szanse np. wyjechać do nich na wakacje - dodała badaczka.
Jak wyjaśniła Krzyżak-Szymańska, młodzi, którzy mają wśród swoich znajomych osoby ze swojej rodziny, starają się często pokazać siebie z lepszej strony. - Nastolatkom zależy nie tylko na tym, jak są postrzegani przez kolegów czy koleżanki na Facebooku, ale także jak postrzega ich rodzina. Często polega to na pokazywaniu rodzinie, że jest się bardziej lubianym wśród rówieśników niż w rzeczywistości - podkreśliła.
W Warszawie rozpoczęła się w środę dwudniowa VII Międzynarodowa Konferencja "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie" zorganizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą m.in. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Fundacja Dzieci Niczyje (FDN).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk