Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 03.12.2014

Wystartowała japońska misja na asteroidę

Czeka nas kolejne spektakularne lądowanie w kosmosie. Hayabusa 2 to kontynuacja misji Hayabusa z 2003 roku. Hayabusa 2 weźmie pod lupę asteroidę 1999 JU3.
Hayabusa 2Hayabusa 2JAXA.

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opóźniła start misji z 1 grudnia na 3 grudnia z powodu warunków pogodowych. Środowy start doszedł do skutku.

1999 JU3 to asteroida klasy C. Naukowcy uważają, że jest bogata w węgiel i aminokwasy, czyli cegiełki, z których powstało życie. Badania kosmicznej skały mają przynieść kolejne argumenty zwolennikom tezy, że składniki życia przybyły na Ziemię z kosmosu. - Poszerzy też wiedzę o początkach Układu Kosmicznego - komentuje Paul Abell z NASA.

Wstępnych argumentów za kosmicznym pochodzeniem aminokwasów dostarczyły analizy meteorytów, czyli skał, które spadły na Ziemię. - Zawsze jednak istnieje wątpliwość, że ich składniki organiczne to ziemskie zanieczyszczenie - mówi Abell.

Właśnie dlatego Japończycy chcą zbadać asteroidę w kosmosie. Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która w 2010 roku jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy  Itokawa (typu S). Podjęto wtedy próbę lądowania, prawdopodobnie udaną, chociaż nie pobrano próbki z powierzchni. Cząstki, które dotarły na Ziemię, zostały pobrane w przestrzeni nad asteroidą.

Hayabusa 2 ma wylądować i pobrać próbki z powierzchni. Sonda stworzy też na planetoidzie sztuczny krater.

Sonda wysłana przez JAXA ma dotrzeć w pobliże asteroidy latem 2018. Próbki wrócą na Ziemię w 2020 roku.

(ew/Space.com)