Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Tomasz Jaremczak 31.10.2013

Korzyści i koszty mobilności zawodowej Polaków

"W pogoni za pracą. Mobilność w poszukiwaniu zatrudnienia w UE” . Pod takim tytułem ruszyła debata, która rozpoczęła dyskusję w ramach kampanii informacyjnej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W warszawskim biurze PE, o rynku pracy w UE, rozmaili eksperci, przedstawiciele pracodawców i unijnych instytucji.
Korzyści i koszty mobilności zawodowej PolakówGlow Images/East News

Ponad 2 mln Polaków wyjechało po 2004 roku po pracę w różnych krajach UE. - Są skutki dla rodzin migrantów. Polskie migracje dotyczą wybranych członków danej rodziny - powiedział dr Paweł Kaczmarczyk z Ośrodka Badań nad Migracjami UW.  Dochodzą do tego skutki dla lokalnych rynków pracy, którym brakuje pracowników.

Migranci to jednak też ogromny potencjał. Przysyłają środki  finansowe do kraju, a wielu wraca do kraju z nowymi umiejętnościami. - Bardzo często okazuje się, że wyjazd za granicę jest polem doświadczalnym, a ludzie wracają z nowymi kompetencjami, bo po prostu muszą je nabyć - powiedziała dr Anna Kwiatkiewicz z Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Tomasz Gibas z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przypomina, że KE jako strażnik prawa w UE zaleciła państwom członkowskim wdrożenie udogodnień na rynkach pracy. - Są to kwestie związane z bezrobociem młodzieży, kwalifikacjami osób które kończą studia oraz związane z niskim poziomem zatrudnienia kobiet i osób starszych - powiedział Gibas.

Rezolucję ws. walki z bezrobociem wśród młodych Parlament Europejski przyjął we wrześniu.

polskieradio.pl, tj