Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 18.04.2014

Kupno używanego samochodu w końcu bezpieczniejsze

Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu, będziemy mogli sprawdzić jego historię w internecie - zakłada nowela Prawa o ruchu drogowym, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Kupno używanego samochodu w końcu bezpieczniejszeGlowimages.com

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, nowela została podpisana w czwartek.

Prace nad usługami "Historia pojazdu" oraz "Bezpieczny autokar", która umożliwia sprawdzenie przed wyjazdem, czy środek transportu jest sprawny, są prowadzone w ramach projektu CEPiK 2.0.

Nowela gwarantuje dostęp przez internet do danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Aby sprawdzić historię interesującego nas auta, potrzebny będzie numer jego nadwozia VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny.

Obecnie dane o pojeździe mogły być udostępnianie jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz właścicielowi pojazdu.

Dostęp do historii samochodu będzie bezpłatny.

Informacje tylko o samochodzie, nie o właścicielu

Przez internet nie będą dostępne żadne dane o właścicielu auta, tylko o samym pojeździe. Będzie można sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu.

Udostępniona będzie także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Będzie też można uzyskać informacje o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego.
W nowelizacji jest mowa także o usłudze "Bezpieczny autokar", dzięki której możliwe będzie sprawdzenie, czy dany pojazd jest sprawny i dopuszczony do ruchu. Usługa również dostępna będzie przez internet, a żeby z niej skorzystać, wystarczy będzie podać numer rejestracyjny interesującego nas autokaru.
Znowelizowana ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

IAR/PAP, awi