Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.07.2014

Polski rząd broni mentoli. Zaskarży do Trybunału dyrektywę tytoniową

Rząd we wtorek zaakceptował skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o stwierdzenie częściowej nieważności dyrektywy tytoniowej - podało CIR. Dyrektywa zakazuje od 2016 r. sprzedaży papierosów smakowych, a od 2020 r. - mentolowych.
PapierosPapierosGlow Images/East News

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu we wtorek, minister gospodarki 5 maja 2014 r. zwrócił się do ministra spraw zagranicznych o podjęcie działań dotyczących wniesienia skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej częściowej nieważności dyrektywy 2014/40/UE.
- Minister gospodarki przedstawił argumenty prawne, które są podstawą do zaskarżenia ww. dyrektywy w zakresie odnoszącym się do zakazu wprowadzania do obrotu papierosów mentolowych. W uzasadnieniu Polska argumentuje, że papierosy mentolowe są obecne na rynku polskim od 1953 r. i powinny być traktowane jak wyroby tradycyjne - podano.

Ekspert Lewiatana: dyrektywa niekorzystna dla Polski

Ekspert Konfederacji Lewiatan, Krzysztof Kajda chwali decyzję rządu i przypomina, że konfederacja przekazywała rządowym ekspertom analizy prawne, a dzisiejsza decyzja rządu świadczy o tym, że ministrowie podzielili argumenty Lewiatana.
Rozmówca IAR twierdzi, że od decyzji Trybunału Sprawiedliwości zależy nie tylko przyszłość polskiej gospodarki, lecz także jakość stanowionego prawa. Zdaniem Krzysztofa Kajdy, unijni urzędnicy, wprowadzając dyrektywę tytoniową, nie powinni powoływać się na artykuł 114 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Jeżeli Trybunał podzieli argumenty urzędników z Brukseli, to, zdaniem eksperta, w przyszłości umożliwi to tworzenie przez UE przepisów zarezerwowanych do tej pory dla prawodawstwa krajowego.

Polska wiele straci na dyrektywie

W Polsce mentole są produkowane przez 6 fabryk. Na eksport trafia ok. 70 procent produkcji, z czego 50 procent na rynki państw członkowskich Unii. Zdaniem Polski, całkowity zakaz wprowadzania do obrotu tych papierosów spowoduje istotne konsekwencje gospodarcze.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: walkę o tytoń ostatecznie przegramy. Trzeba się przebranżowić.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Dyrektywa zakłada, że za dwa lata znikną papierosy smakowe. Wyjątkiem są objęte tak zwane mentole - w ich przypadku ma obowiązywać 4-letni okres przejściowy. Nowe przepisy - jak szacuje Komisja Europejska - mają zmniejszyć liczbę palaczy o 2 procent w skali całej wspólnoty w ciągu pięciu lat.

Zakazowi mentoli od dawna sprzeciwiała się Polska, będąca największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych i drugim co do wielkości producentem tytoniu w UE; przoduje też, jeśli chodzi o popularność cienkich papierosów typu slim i mentoli.

Dyrektywa ma zniechęcać do palenia

Jak szacuje KE, dzięki zmianom w dyrektywie konsumpcja tytoniu może spaść o 2 proc. w ciągu pięciu lat. Liczba palaczy w UE zmniejszyłaby się o 2,4 mln. Według szacunków każdego roku palenie tytoniu zabija 6 mln osób na świecie, w tym 700 tys. w Europie.

Specjaliści o zakazie handlu mentolami i "slimami".

Źródło: TVN CNBC/x-news

IAR/PAP, awi