Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 22.07.2014

Płaca minimalna w Niemczech uderzy w polskich pracowników?

Od przyszłego roku w Niemczech obowiązywać będzie płaca minimalna. Wynagrodzenie za godzinę nie będzie mogło być niższe niż 8,5 euro. Wprowadzenie nowych przepisów będzie mieć znaczenie również dla polskich przedsiębiorców, którzy zatrudniają lub oddelegowują zatrudnionych w Polsce pracowników do pracy w Niemczech, ale też dla samych pracowników.
Praca w Unii EuropejskiejPraca w Unii EuropejskiejGlow Images
Posłuchaj
  • O wprowadzeniu płacy minimalnej w Niemczech mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Do tej pory praca minimalna obowiązywała, ale nie we wszystkich landach i nie we wszystkich sektorach.

- Stawka minimalna obowiązywała m.in. w sektorze budowlanym. Do tej pory w odniesieniu do polskich pracowników obejmowała stosunkowo niewielką grupę osób – wyjaśnia Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

Pracownicy z Polski staną się mniej konkurencyjni?

Teraz szykują się zmiany.

- Będą ogromne zmiany, ale np. w przypadku pracowników zatrudnionych w Niemczech jako opiekunki osób starszych nowe przepisy dotyczące płacy minimalnej nie będą miały tak wielkiego znaczenia, bo już teraz zarabiają oni w większości powyżej 8 euro za godzinę, mimo że w tym sektorze nie ma określonej stawki minimalnej – mówi Zielińska. – W odniesieniu do innych grup zawodowych będzie to jednak problem. Agencje zatrudnienia być może będą schodziły z marży, żeby nadrobić wynagrodzenie pracowników, którzy teraz zarabiają poniżej 8,50 euro za godzinę, albo pracownicy staną się mniej konkurencyjni na niemieckim rynku – dodaje.

Płaca minimalna będzie wyższa być może nie tylko w Niemczech >>>

Jak mówi Zielińska, zapotrzebowanie na pracowników z Polski może więc w Niemczech nieco spaść, ale te zmiany nie powinny być drastyczne.

- Najbardziej nowe regulacje mogą się odbić na zawodach nisko wykwalifikowanych i na tych, gdzie do tej pory stawki wynagrodzenia były poniżej wprowadzanej płacy minimalnej – przewiduje Zielińska.

Duże zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech

Z drugiej strony zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech jest ogromne i duża część osób z Polski, zatrudnionych tam, powinna na tych zmianach zyskać.

- Według niemieckiego urzędu statystycznego na początku tego roku w Niemczech było ponad milion wolnych miejsc pracy. Największy wzrost wakatów nastąpił w dwóch sektorach: budownictwie i sektorze produkcyjnym. Tutaj to zapotrzebowanie na pracowników nadal będzie. To samo dotyczy prac sezonowych, w hotelarstwie, gastronomii. Nie ma bowiem pracowników niemieckich, którzy mogliby wypełnić te wakaty – wyjaśnia Zielińska.

Niemcy już dziś są najpopularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków. Ponad jedna piąta obywateli naszego kraju deklaruje, że zdecydowałaby się na pracę u zachodnich sąsiadów.

Justyna Golonko, awi