Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Jaremczak 14.08.2014

Atak prorosyjskich hakerów na internetową stronę polskiego prezydenta?

Problemy ze stroną internetową polskiego prezydenta, przez pewien czas nieaktywna była także strona Giełdy Papierów Wartościowych. Prawdopodobnie stały się celem hakerów związanych z prorosyjskimi separatystami na Ukrainie.
Atak prorosyjskich hakerów na internetową stronę polskiego prezydenta?sxc.hu
Posłuchaj
  • Kancelaria Prezydenta bada czy doszło do ataku hakerskiego. Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta (IAR)
Czytaj także

Strona internetowa grupy Cyber Berkut informuje, że przeprowadzono atak na główne polskie portale internetowe - polityczne i finansowe, wymieniając strony: www.prezydent.pl oraz www.gpw.pl.
Cyber Berkut pisze w tym samym komunikacie, że żąda "natychmiastowego wydalenia polskich najemników" z terytorium Ukrainy" oraz "zaprzestania ślepego wspierania faszystowskiej władzy na Ukrainie". Polskie państwo nazwane jest "jednym ze sponsorów ukraińskiego faszyzmu".

Kancelaria Prezydenta nie komentuje komunikatu grupy Cyber Berkut. Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta potwierdziła, że są problemy techniczne z funkcjonowaniem strony prezydent.pl, którym przeciwdziała firma zewnętrzna, zajmująca się prezydencką witryną.

Kancelaria Prezydenta bada czy doszło do ataku hakerskiego.

- Nie przywiązywałbym do tego większej wagi, bo to był stosunkowo niewielki incydent. Dotyczył stron zewnętrznych, nie zostały zaatakowane wewnętrzne części całej infrastruktury informatycznej giełdy, czy rządowych stron, czy w tym przypadku stron prezydenckich - tak sprawę komentował wieczorem w TVP Info szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.
Według niego, sprawa będzie wyjaśniana "do końca". - Jest to niewątpliwie ingerencja na naszym terytorium i jest badana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - powiedział minister.
Sienkiewicz uważa, że nie można mówić w tym przypadku o cyberwojnie. - Cyberwojna jest wtedy, kiedy atakuje się infrastrukturę krytyczną, kiedy dochodzi do uderzenia w sektor energetyczny, bankowy, kiedy dochodzi do paraliżu działań państwa (...) Tego rodzaju incydenty są śledzone i mamy pewne zabezpieczenia i sposoby, żeby sobie z tym radzić - zapewnił.

Cyber Berkut atakował w przeszłości witryny internetowe m.in. NATO oraz prywatnych amerykańskich firm militarnych, blokował telefony komórkowe ukraińskich ministrów, a także próbował zakłócić działanie serwerów centralnej komisji wyborczej podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Na początku sierpnia  "New York Times" poinformował, że rosyjscy hakerzy wykradli około 1,2 mld haseł i loginów do stron internetowych oraz ponad 500 mln adresów poczty elektronicznej. Informacje zostały przechwycone z ok. 420 tys. stron internetowych.

Dziennik opierał te rewelacje na raporcie jednej z amerykańskich firm zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym - Hold Security. W dokumencie nie wymieniono nazw stron, z których wykradziono informacje, ale podano, że mogą one nadal być podatne na działania cyberprzestępców.

Cyberberkut skutecznie zaatakował strony NATO>>>

IAR/asop

''