Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 25.08.2014

Rekompensaty za rosyjskie embargo. Do ARR wpłynęło 2 tys. powiadomień od rolników

Rolnicy chcą rekompensat za produkty objęte rosyjskim embargiem. Do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło już 2 tysiące powiadomień w tej sprawie. Organizacje charytatywne już są gotowe odbierać produkty od rolników.
Rekompensaty za rosyjskie embargo. Do ARR wpłynęło 2 tys. powiadomień od rolnikówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rzeczniczka Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan: wpłynęło już 2 tysiące powiadomień ws. rekompensat (IAR)
  • Beata Macios z Warszawskiego Banku Żywności SOS: rolnicy niezadowoleni z rozwiązań dot. rekompensat (IAR)
  • Beata Macios z Warszawskiego Banku Żywności SOS: rolnicy zainteresowani rekompensatami powinni zgłosić się do Agencji Rynku Rolnego IIAR)
  • Beata Macios z Warszawskiego Banku Żywności SOS o kwotach rekompensat (IAR)
Czytaj także

Rzeczniczka Agencji Rynku Rolnego Iwona Ciechan zaznacza, że nie można jeszcze określić, ile pieniędzy dostaną rolnicy. Wnioski są przyjmowane od tygodnia i obejmują owoce i warzywa nie przeznaczonych do sprzedaży.

O wysokości rekompensat decyduje KE

O wysokości rekompensat decyduje Komisja Europejska. W ślad za jej decyzją muszą zostać opracowane krajowe rozporządzenia. Rzeczniczka zaznacza, że rolnicy składający wnioski muszą pamiętać o pełnej dokumentacji, która jest niezbędna przy wypłacie środków. Dodaje też, że wszystkie wnioski zostaną poddane szczegółowej kontroli.

Rekompensaty dla rolników: jak ubiegać się o pieniądze? >>>
Wiadomo natomiast, że wyższe wsparcie otrzymają rolnicy, którzy zdecydują się swoje zbiory organizacjom charytatywnym, szkołom, lub innym placówkom oświatowym.

125 mln euro od KE na rekompensaty
Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie rekompensat dla producentów owoców i warzyw, którzy nie mogą eksportować swoich produktów do Rosji, ma wejść w życie w tym tygodniu. Z opublikowanego przez resort rolnictwa omówienia projektu propozycji KE wynika, iż "całkowite wsparcie finansowe UE nie przekroczy 125 mln euro". 82 mln euro ma trafić do producentów jabłek oraz gruszek, a pozostałe 43 mln euro do uprawiających inne produkty.

Producenci warzyw i owoców znają pulę rekompensat.

Źródło: TVP/x-news

Polsce nie odpowiadają te kwoty, a także zasady, na jakich wsparcie ma być przyznawane. Minister rolnictwa krytykuje zwłaszcza to, że KE chce, by obowiązywała zasada "kto pierwszy ten lepszy" w ubieganiu się o rekompensaty. Nasze władze obawiają się, że wówczas polscy rolnicy, który są słabiej zorganizowani niż ich zachodni koledzy, dostaną mniejsze wsparcie.
Sawicki chce zmiany decyzji KE
Sawicki chce walczyć o zmianę decyzji KE. Jak poinformowało jego biuro prasowe, 2 września spotyka się on w formule Trójkąta Weimarskiego ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec w Bonn. 5 września zaplanowano w Brukseli spotkanie ministrów rolnictwa z UE, a 11 września do Polski ma przylecieć komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.
Co dalej z rekompensatami? Sawicki: 125 mln euro to nie ostateczna kwota >>>

Marek Sawicki, minister rolnictwa: propozycja UE niepoważna. Będziemy interweniować.

Źródło: TVN24/x-news

Minister rolnictwa apelował w poniedziałek do producentów, by żywność, której nie mogą sprzedać przez rosyjskie embargo, przekazywali na cele charytatywne. Przypominał, że za przekazanie produktów rolnych organizacjom dobroczynnym będą przysługiwać większe rekompensaty.
Dwa tygodnie temu Rosja wprowadziła roczny zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady oraz Norwegii. To odpowiedź Rosji na wcześniej nałożone na nią sankcje USA oraz UE. Wcześniej, 1 sierpnia Rosja wprowadziła embargo na niektóre owoce i warzywa z Polski. Do embarga nie przyłączyły się Białoruś i Kazachstan, które wraz z Rosją tworzą Unię Celną.

IAR/PAP, awi