Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 12.09.2014

Wdrażanie porozumienia o strefie wolnego handlu UE-Ukraina: później o ponad rok

Wdrażanie porozumienia o strefie wolnego handlu miedzy Unią a Ukrainą zostanie opóźnione do 31 grudnia przyszłego roku. To efekt trójstronnych konsultacji: Rosja-Ukraina-UE, w sprawie wprowadzenia w życie umowy stowarzyszeniowej jakie odbyły się dziś w Brukseli.
Wdrażanie porozumienia o strefie wolnego handlu UE-Ukraina: później o ponad rokPhl59/Wikimedia Commons/CC
Posłuchaj
  • Wdrażanie porozumienia o strefie wolnego handlu między Unią a Ukrainą zostanie opóźnione do 31 grudnia przyszłego roku - poinformował unijny komisarz ds. handlu Karel de Gucht./Magdalena Skajewska z Brukseli dla IAR/.
Czytaj także

Część unijno-ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej dotycząca strefy wolnego handlu nie wejdzie w życie do 31 grudnia przyszłego roku. Jednocześnie Unia będzie kontynuowała preferencyjne traktowanie towarów z Ukrainy.
Tak zdecydowali dziś komisarz ds. handlu Karel de Gucht , minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew oraz minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin podczas konsultacji w Brukseli.
Trójstronne rozmowy miały służyć wyjaśnieniu zastrzeżeń, jakie Rosja ma do umowy stowarzyszeniowej. Moskwa uznaje, że wejście dokumentu w życie niekorzystnie wpłynie na rosyjską gospodarkę. Zaproponowano zatem "dodatkową elastyczność" w jego wdrażaniu.

Umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE. Rosja grozi: od 1 listopada wprowadzimy cła >>>

"Opóźnimy tymczasowe stosowanie porozumienia o wolnym handlu do 31 grudnia 2015 roku” - powiedział komisarz ds. handlu Karel de Gucht. "To stworzy przestrzeń do omówienia wszystkich problemów jakie mogą się pojawić” - dodał. Jednocześnie do końca 2015 roku unijny rynek pozostanie otwarty dla towarów z Ukrainy.
Początkowo jednostronne preferencje handlowe wobec tego kraju miały wygasnąć 1 listopada. Piątkowe uzgodnienia oznaczają, że zasady obowiązywać będą dłużej w ramach środków wsparcia ukraińskiej gospodarki. "Stawia to Ukrainę w bardzo korzystnej sytuacji” - podkreślił komisarz.
W ciągu najbliższych 15 miesięcy Unia, Ukraina i Rosja mają kontynuować trójstronne konsultacje na poziomie eksperckim i ministerialnym. Wyjaśnienie rozbieżności związanych z umową stowarzyszeniową ma być częścią szerszego procesu pokojowego na Ukrainie.
Strona ukraińska i rosyjska potwierdziły też w piątek, że preferencyjne zasady handlowe stosowane w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw będą nadal obowiązywały.

- Powodem dla którego kontynuujemy nasze autonomiczne działania handlowe wobec Ukrainy jest bardzo trudna sytuacja ukraińskiej gospodarki. Z drugiej strony opóźniamy tymczasowe wdrożenie porozumienia (o wolnym handlu) po to, by dało to czas - dokładnie 15 miesięcy - dla każdej ze strony, by zgłosić do niego swoje propozycje i zastrzeżenia. W tym samym czasie będziemy kontynuować konsultacje między Ukrainą, Rosją i Unią na poziomie technicznym – zapewnił Gucht.
Wyniki tych konsultacji będą omawiane podczas spotkań ministerialnych. De Gucht podkreślił, że to porozumienie jest częścią procesu pokojowego na Ukrainie , który musi przebiegać przy poszanowaniu integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej prawa do decydowania o własnej przyszłości.

De Gucht powiedział, że w jego przekonaniu Rada Najwyższa Ukrainy oraz Parlament Europejski mają ratyfikować umowę stowarzyszeniową w przyszłym tygodniu.

IAR