Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.09.2014

Komisarz Ciolos w PE: będzie nowa propozycja wsparcia dla rolników

W Parlamencie Europejskim posłowie próbowali znaleźć odpowiedź, jak pomóc rolnikom w Unii wobec rosyjskiego embarga na import żywności. W debacie uczestniczył komisarz Dacian Cioloş, odpowiedzialny za rolnictwo, który zapowiedział, że prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi nowe propozycje dotyczące wsparcia.
RolnikRolnikGlow Images/East News
Posłuchaj
  • W Parlamencie Europejskim posłowie próbowali znaleźć odpowiedź, jak pomóc rolnikom w Unii wobec rosyjskiego embarga na import żywności - relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
Czytaj także

W trakcie burzliwej debaty wszyscy mówcy podkreślali, że udzielana przez Komisję Europejską pomoc jest zdecydowanie za mała. Wielu producentów stoi u progu bankructwa.

Poseł Czesław Siekierski, autor raportu o skutkach rosyjskiego embarga, apelował o większą solidarność i wypłatę rolnikom pieniędzy z funduszy przeznaczonych w budżecie na inne cele, nie związane z rolnictwem. Komisarz Dacian Ciolos stwierdził, że nie ma takich kompetencji. Podkreślił natomiast, że przygotowywana jest nowa strategia udzielania pomocy.
Wypłaty dla producentów łatwo psujących się owoców i warzyw, wśród nich jabłek zawieszono z powodu „nieproporcjonalnej ilości wniosków”.

Eliminacja nieuzasadnionych wniosków

Ciolos zapewnił, że jeszcze w tym tygodniu Komisja przedstawi propozycję pomocy skierowanej do producentów najbardziej dotkniętych embargiem.

- Komisja przygotowuje obecnie propozycje nowych działań dla sektora owoców i warzyw. Mam nadzieję, że będziemy mogli je ogłosić w tym tygodniu - powiedział Ciolos w trakcie debaty Parlamentu Europejskiego w Strasburgu na temat konsekwencji rosyjskiego embarga.
Projekt ma wyeliminować wnioski nieuzasadnione. Komisarz poinformował, że podwojone zostały nakłady na promowanie produktów europejskich na nowych rynkach. Wraz ze środkami prywatnymi Komisja dysponować będzie na ten cel kwotą 160 milionów euro. Znalezienie nowych nabywców jest jednym z priorytetów Komisji.
Niewykluczone uruchomienie rezerwy finansowej na kryzysowe sytuacje
Potrzebna jest jednak "polityczna dyskusja" nad tym, jak zapewnić środki finansowe na takie rekompensaty. Margines w budżecie jest bardzo wąski - przyznał Ciolos. Dodał, że prawdopodobnie konieczne będzie uruchomianie rezerwy finansowej na kryzysowe sytuacje, przewidzianej w budżecie na Wspólną Politykę Rolną.
Potrzebne szybkie decyzje
Według komisarza decyzje muszą zapaść możliwie najszybciej. - Rosyjskie embargo dotyka milionów rolników w całej UE, a zatem mamy do czynienia z kryzysem europejskim - powiedział Ciolos. Jego zdaniem jest szansa na przekierowanie eksportu w przyszłym roku na rynki alternatywne dla rosyjskiego.
Rekompensaty za embargo: będzie więcej pieniędzy z UE? >>>
W sierpniu Komisja Europejska uruchomiła nadzwyczajny system wsparcia dla producentów owoców i warzyw, który miał na celu stabilizację rynku po wprowadzeniu embarga przez Rosję. W ramach tych działań 18 sierpnia odblokowano 125 mln euro na rekompensaty za wycofanie z rynku niektórych szybko psujących się owoców i warzyw. Kwotę oszacowano na podstawie wielkości eksportu do Rosji.
Jednak w zeszłym tygodniu KE zawiesiła ten mechanizm, bo wstępne wnioski o rekompensaty przekroczyły poziom 125 mln euro, a niektóre wnioski budziły zastrzeżenia, bo dotyczyły wielkości produkcji kilka razy większej niż średni roczny eksport UE do Rosji. Ponad 85 proc. wniosków o wsparcie pochodziło z Polski. Rzecznik komisarza ds. rolnictwa Roger Waite potwierdził, że to polskich wniosków dotyczą wątpliwości.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: KE zaskoczona sprawnością polskich rolników i skalą wniosków o rekompensaty.

Źródło: TVN24/x-news

IAR/PAP, awi