Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 16.09.2014

PE ratyfikował umowę z Ukrainą. Część handlowa dopiero w 2016 roku

Parlament Europejski ratyfikował umowę stowarzyszeniową z Ukrainą. Głosowanie w Strasburgu odbyło się w tym samym czasie, co w Kijowie. Parlament Europejski i Rada Najwyższa Ukrainy połączyli się telemostem, co pozwoliło, by posłowie obu izb wzajemnie widzieli się na telebimach.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneSylwia Mróz/PR
Posłuchaj
  • Przed głosowaniem premier Arsenij Jaceniuk (IAR): Teraz oczekują od nas nie podpisów i zwycięskich relacji, a konkretnych działań i rezultatów. Dlatego naprzód: do realizacji umowy, zwycięstwa demokracji i wolności Ukrainy!
  • Tomasz Strachanowski z sądeckiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód (IAR): to ważny symboliczny gest
Czytaj także

Umowę stowarzyszeniową pomiędzy Unią a Ukrainą, Parlament głosuje w przyspieszonym trybie, aby przerwać spekulacje o możliwości zmiany zapisów umowy lub zablokowania procesu ratyfikacji.

Część ekonomiczna w 2016 roku

Część polityczna wejdzie w życie 1 listopada, handlowa - dopiero w 2016 roku, co zdaniem komentatorów jest kolejnym ustępstwem wobec Moskwy.

Jeszcze w zeszłym tygodniu prezydent Petro Poroszenko zapewniał, że umowa wejdzie w życie 1 listopada. W piątek okazało się jednak, że wejdzie w życie tylko jej część polityczna. Część ekonomiczna, która przewiduje rewolucyjne zmiany w funkcjonowaniu ukraińskiej gospodarki, zostaje odłożona aż do 2016 roku. Taką decyzję podjęły wspólnie Kijów i Bruksela pod naciskiem Moskwy i części państw Unii Europejskiej.

Prezydent Ukrainy w Brukseli: To historyczny dzień dla mojego kraju

ENEX/x-news

Ukraińska gospodarka na tym, ucierpi
Rosja obawiała się bowiem, że wejście w życie ekonomicznej części umowy stowarzyszeniowej i powołanie ukraińsko - unijnej strefy wolnego handlu oznaczałoby koniec jej planów dołączenia Ukrainy do Sojuszu Euroazjatyckiego. Po raz kolejny odkładana jest też modernizacja ukraińskiej gospodarki i zbliżenie miejscowego prawa do unijnego.
Na pocieszenie Ukraińcy otrzymali przedłużenie stosowania zerowej stawki ceł na ukraińskie towary przy zachowaniu dotychczas obowiązujących na towary z państw Unii Europejskiej.

Symboliczny gest
To ważny symboliczny gest. Tak komentuje ratyfikację umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą Tomasz Strachanowski z sądeckiego oddziału Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.
- To jest potwierdzenie drogi jaką wybrała Ukraina w ostatnich latach, czyli że chce być bliżej Europy - podkreśla ekspert. Jak dodaje Kijów wysyła też w ten sposób sygnał dla Rosji, że nie chce się jej podporządkowywać. - To jednak nie poprawi napiętej sytuacji na Ukrainie, bo czy konflikt na Wschodzie zostanie zażegnany zależy w dużej mierze od Moskwy - zaznacza Tomasz Strachanowski.

IAR, abo