Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Jarosław Krawędkowski 04.11.2014

Książki elektroniczne to już prawie 3 proc. rynku

Polacy coraz chętniej czytają książki elektroniczne. Uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji wydania przez Narodowe Centrum Kultury ponad stu e-booków podkreślali, że ten segment czytelnictwa rozwija się bardzo dynamicznie.
Książki elektroniczne to już prawie 3 proc. rynkuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Polacy coraz chętniej czytają książki elektroniczne. Uczestnicy konferencji zorganizowanej z okazji wydania przez Narodowe Centrum Kultury ponad stu e-booków podkreślali, że ten segment czytelnictwa rozwija się bardzo dynamicznie./IAR/.
Czytaj także

Redaktor naczelny "Rynku Książki" Paweł Waszczyk zwracał uwagę na to, jak od czterech lat poszerzyła się oferta książek elektronicznych. W 2010 roku w formie e-booków w Polsce opublikowanych było około 7-8 tysięcy tytułów, głównie poradników; obecnie jest ich już ponad 35 tysięcy, w tym około 15 tysięcy nowości komercyjnych.

Książki elektroniczne to już 3 proc. rynku

Według przedstawionego raportu udział e-booków w rynku książki w Polsce kształtuje się na poziomie 2-3 procent.

Robert Drózd, autor bloga "Świat Czytników" dodawał, że wydawcy zrozumieli jak ważnym klientem jest czytelnik książek elektronicznych i obecnie nowości publikują nawet wcześniej w formie elektronicznej niż papierowej.

Papier nie jest jednak zagrożony

Uczestnicy konferencji zapewniali jednak, że e-booki nie stanowią zagrożenia dla książek tradycyjnych, za to ułatwiają dostęp do wielu publikacji na przykład osobom niewidomym.

Kierownik biura ds. osób niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Wdówik tłumaczył jak ważny dla osób niewidomych jest dostęp do nowości książkowych. – Ja już nie jestem wyłączony. Jestem w stanie na bieżąco te wszystkie rzeczy, które są na topie albo są kontrowersyjne albo są dla mnie ciekawe - czytać - podkreślał niewidomy.

Od dwóch lat Narodowe Centrum Kultury, jako pierwsza publiczna instytucja kultury, swoje książki publikuje obok tradycyjnej wersji papierowej, także w postaci e-booków. Obecnie w ofercie instytucji jest 114 książek w takiej wersji, 88 z nich dystrybuowanych jest bezpłatnie, a 26 jest w sprzedaży.

Cena książki elektronicznej jest znacznie niższa, niż książki tradycyjnej. Łączna liczba pobrań e-booków NCK to ponad 40 tysięcy.

Zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury Kazimierz Monkiewicz podkreślał, że średnio daje to dwa tysiące książek miesięcznie.–

Gdybyśmy mieli udostępniać nasze książki tylko w wersji papierowej, przy tej skali nie byłoby nas na to stać ani fizycznie, ani finansowo - tłumaczył Monkiewicz.

Wśród wydawnictw Narodowego Centrum Kultury największym zainteresowaniem czytelników e-booków cieszyły się: podręcznik profesorów Jerzego Hausnera, Anny Karwińskiej i Jacka Purchli pt. "Kultura a rozwój", który pobrano ponad 10 tysięcy razy i tomy "Historii Muzyki Polskiej" - pod redakcją Stefana Sutkowskiego - łącznie pobrane prawie 9 tysięcy razy.

IAR, jk