Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 08.12.2014

26 proc. firm planuje zwiększenie zatrudnienia

W najbliższym półroczu 26 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia - wynika z badania "Plany Pracodawców" zrealizowanego przez agencję zatrudnienia Randstad oraz TNS Polska we współpracy z PAIiIZ. Zatrudniać mają firmy najmniejsze i te z kapitałem zagranicznym.
PracaPracaGlow Images

- Warto jednak zauważyć, że w długookresowej perspektywie nadal wyniki te wskazują na dużo większą niż w ubiegłych latach skłonność przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy. W tym samym okresie 2013 r. deklaracje takie podawało jedynie 19 proc. badanych firm, a w 2012 r. - 15 proc. - czytamy w podsumowaniu badania przeprowadzonego na grupie 1000 przedsiębiorstw.
Zatrudniać planują firmy małe i z zagranicznym kapitałem
Jak wskazywała dyrektor ds. prawnych w Randstad Agnieszka Bulik podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, tworzenie dodatkowych etatów częściej zapowiadają firmy zatrudniające obecnie 10-49 pracowników. - A zatem najmniejsze firmy biorące udział w badaniu. Dotąd były one raczej wstrzemięźliwe do tworzenia nowych miejsc pracy - dodała.
Według niej drugą dużą grupą rozwijających się pracodawców są firmy opierające się na kapitale zagranicznym. Blisko połowa z nich będzie zwiększać zatrudnienie - mówiła Bulik.
Nie widać wyraźnych różnic między regionami
Dyrektor Merytoryczny Instytutu Badawczego Randstad Katarzyna Gurszyńska wskazywała podczas prezentacji wyników badania, że nastawienie firm do polityki personalnej w całym kraju jest niemal identyczne i nie widać wyraźnych różnic między regionami. - Wszędzie odsetek firm, które będą zwiększać zatrudnienie, utrzymuje się na podobnym poziomie - stwierdziła.
- Różnice w nastawieniu do ewentualnych zmian zatrudnienia są widoczne w obrębie branż. Najczęściej dodatkowe etaty są planowane w firmach produkcyjnych (30 proc. wskazań) oraz handlowych (29 proc.). Z kolei większe niż średnie zwolnienia pracowników są planowane jedynie w sektorze budowlanym, w którym aż co piąty przedsiębiorca planuje ograniczenie liczby etatów (22 proc.). Nastawienie to łączy się jednak z dużą sezonowością branży budowalnej i wstrzymaniem wielu działań w czasie zimy - dodała.
Co czwarta firma przewiduje podwyżki
Gurszyńska poinformowała również, że początek przyszłego roku - według deklaracji przebadanych firm - będzie okresem, w którym częściej niż w minionych kwartałach można liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. - W ciągu najbliższych 6 miesięcy już co czwarta firma przewiduje podwyżki wynagrodzeń. Jest to wyraźna zmiana, bowiem przez trzy minione kwartały deklaracje takie miał co piąty badany - mówiła.
Zaznaczyła, że na wzrosty wynagrodzeń częściej liczyć mogą osoby zatrudnione w dużych firmach (31 proc.), a w ujęciu branżowym pracownicy firm produkcyjnych, handlowych, a także obsługujących nieruchomości i firmy.
Badanie "Plany Pracodawców" zostało zrealizowane pomiędzy 3 października a 7 listopada br. na grupie 1000 firm, z której wykluczono te zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz przedsiębiorstwa, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

Iwona Wolkowicz, ekspert Manpower: największy wzrost zatrudnienia planuje branża transportowa.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, awi