Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 13.01.2015

Ekonomiści: w styczniu obniżki stóp procentowych nie będzie

Obniżki stóp procentowych w styczniu nie będzie. Tak uważa większość ekonomistów. Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła dziś dwudniowe posiedzenie. Jej decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych poznamy jutro.
Hubert Kozieł, publicysta ekonomiczny m.in. Rzeczpospolitej i Parkietu, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związek Przedsiębiorców i PracodawcówHubert Kozieł, publicysta ekonomiczny m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związek Przedsiębiorców i PracodawcówPR24/MS
Posłuchaj
  • Puls gospodarki cz. 1 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Hubert Kozieł, publicysta ekonomiczny m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związek Przedsiębiorców i Pracodawców /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
  • Puls gospodarki cz. 2 – gośćmi w Polskim Radiu 24 byli prof. Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Hubert Kozieł, publicysta ekonomiczny m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”; Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związek Przedsiębiorców i Pracodawców /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Podstawowa stopa wynosi obecnie w Polsce 2 proc. i jest na najniższym poziomie w historii.

Nie ma powodów do ruchu w żadnym kierunku, oceniała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

- Nic się takiego na rynku nie dzieje, co by skłaniało do podwyżki, ale też obniżki stóp procentowych, bo poziom PKB w Polsce jest wyższy niż w innych krajach – podkreśliła prof. Elżbieta Mączyńska.

Prof. Elżbieta Mączyńska: nic się takiego na rynku nie dzieje, co by skłaniało do podwyżki czy też obniżki stóp procentowych

 

W Polsce od 6 miesięcy mamy jednak do czynienia z deflacją, która nie ustąpi najpewniej jeszcze przez kilka miesięcy.

W obecnej sytuacji gospodarczej Rada Polityki Pieniężnej ma twardy orzech do zgryzienia, przyznaje Mariusz Pawlak, główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, który podpowiada inny sposób na ożywienie gospodarki.

- Doszliśmy do momentu, w którym musimy sobie uzmysłowić, że narzędziami monetarnymi gospodarki nie wzbudzimy. Zrobimy to poprzez umożliwienie działalności przedsiębiorczości, czyli tej zdrowej gospodarki. Mamy na to mocne dowody. W USA jednak ta ekspansywna polityka monetarna w zdrowej gospodarce zadziałała. Gospodarka się pobudziła, możemy przestać czarować tanim pieniądzem – powiedział Mariusz Pawlak.

Mariusz Pawlak: narzędziami monetarnymi gospodarki nie wzbudzimy

 

W przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

Bardzo ważne dla inwestorów będą również wyniki wyborów w Grecji. W sondażach prowadzi lewicowa Syriza, przypomina publicysta „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” Hubert Kozieł.

- Zobaczymy po 25 stycznia, jak duży będzie wstrząs w polityce europejskiej, na rynkach obligacji. Sądzę, że EBC, kanclerz Niemiec Angela Merkel i Komisja Europejska będą dogadywać się z rządem Syrizy – powiedział Hubert Kozieł.

Hubert Kozieł: zobaczymy po 25 stycznia, jak duży będzie wstrząs w polityce europejskiej, na rynkach obligacji

 

Wybory w Grecji odbędą się w niedzielę 25 stycznia.

Krzysztof Rzyman, awi

/