Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 27.06.2015

Embargo: Rosja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

Rosja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie embarga. Minister rolnictwa Aleksandr Tkaczew zapowiedział, że lista zakazanych produktów zostanie rozszerzona, gdy Rosja będzie w stanie zaspokoić w inny sposób swoje potrzeby.
Posłuchaj
  • Rosja nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w sprawie embarga - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
Czytaj także

W tym tygodniu prezydent Władimir Putin przedłużył sankcje odwetowe wobec krajów Unii Europejskiej. Na liście produktów spożywczych, objętych embargiem, znalazły się: mięso, ryby, nabiał, warzywa, owoce, skorupiaki i orzechy.

Możliwe rozszerzenie listy "zakazanych" produktów

Resort rolnictwa rozważa wprowadzenie zakazu importu również zachodnich słodyczy, win, kwiatów i konserw rybnych.

Czytaj dalej
jabłka 1200.jpg
Rosyjskie embargo przedłużone o kolejny rok. Co to oznacza dla polskich producentów?

- Jeśli tylko uznamy, że już możemy zastąpić te towary importem z innych krajów lub własną produkcją, to proszę uwierzyć, iż nie będziemy się zastanawiać - cytuje wypowiedź ministra rolnictwa agencja Ria Novosti. Aleksandr Tkaczow tłumaczy, że na razie nie ma sensu wprowadzać embargo na towary, których brakuje na rynku, ponieważ to spowoduje rozkwit przemytu i wzrost cen.

Embargo na produkty spożywcze Moskwa ogłosiła w sierpniu ubiegłego roku jako odpowiedź na zachodnie sankcje wizowe i gospodarcze. W opinii Kremla, sankcje nałożone na Rosję, a także sankcje odwetowe, w konsekwencji pozytywnie odbiją się na rosyjskiej gospodarce. Wielu rosyjskich ekspertów podkreśla, że w ten sposób państwo wkłada więcej środków w rozwój rodzimych przedsiębiorstw, a handlowcy poszukują nowych rynków.

Szefowie związków o stratach polskich producentów żywności.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Unia przedłużyła sankcje wobec Rosji

W poniedziałek ministrowie państw UE podjęli decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy.

Restrykcje te obejmują ograniczenia w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych, firm naftowych (Rosnieft, Transnieft i Gazprom Nieft) i trzech firm zbrojeniowych (OPK Oboronprom, United Aircraft Corporation i Urałwagonzawod). Wprowadzono też ograniczenia w sprzedaży Rosji zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

IAR/PAP, awi