Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 04.09.2015

Nord Stream 2 powstanie. Jest porozumienie Gazpromu z zachodnimi koncernami

W piątek, podczas Wschodniego Forum Ekonomicznego we Władywostoku, podpisano porozumienie ws. budowy gazociągu Nord Stream 2. Dokument podpisali przedstawiciele Gazpromu i zachodnich firm, m.in. Shella, OMV, E.On-a.

Nowy projekt będzie realizowany przez spółkę New European Pipeline AG.

W spółce 51 proc. akcji dla Gazpromu

Zgodnie zapisami dokumentu Gazprom będzie właścicielem 51 proc. udziałów w spółce, E.ON, Shell, OMV i BASF/Wintershall otrzymają po 10 proc., a ENGIE 9 proc. udziałów.

Powstaną dwa gazociągi przez Bałtyk z Rosji do Niemiec

Projekt Nord Stream 2 przewiduje budowę dwóch gazociągów morskich z roczną przepustowością 55 mld m.sześc gazu z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - tyle samo, ile istniejący gazociąg Nord Stream.

Nord Stream podwoi przepustowość dostaw przez Bałtyk do Zachodniej Europy

̶ „Nord Stream 2 podwoi przepustowość naszego obecnego gazociągu na trasie dostaw gazu przez Morze Bałtyckie. Ważne jest, że są to w większości nowe ilości gazu, które będą poszukiwane w Europie ze względu na ciągły spadek produkcji gazu w danych krajach. Fakt, że w projekcie biorą udział globalne koncerny energetyczne, świadczy o jego ważności dla zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności dostaw gazu do europejskich konsumentów" - powiedział cytowany w komunikacie rosyjskiej spółki jej prezes Aleksiej Miller.

"Wraz z rozwojem projektu Nord Stream będziemy zabezpieczać przyszłe niezawodne dostawy gazu ziemnego do Niemiec i UE w perspektywie długoterminowej. Projekt ten wzmocni naszą współpracę z Gazpromem trwającą ponad 40 lat" - poinformował Klaus Schäfer z zarządu E.ON.

O planach budowy dwóch nitek gazociągu od wybrzeża Rosji przez Morze Bałtyckie do wybrzeża Niemiec rosyjski koncern poinformował w czerwcu podczas 19. Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Dał wówczas do zrozumienia, że faktycznie chodzi o ułożenie dwóch nowych nitek magistrali Nord Stream (Gazociąg Północny), którą od 2011 r. gaz z Rosji po dnie Bałtyku płynie bezpośrednio do Niemiec.

Nord Stream składa się na razie z dwóch nitek o mocy przesyłowej po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwszą oddano do eksploatacji w listopadzie 2011 roku, drugą uruchomiono w październiku 2012 roku.

PAP, jk