Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 07.10.2015

Technologie kosmiczne stają się specjalnością polskich firm

Polskie firmy radzą sobie coraz lepiej przy realizacji projektów, związanych z technologiami satelitarnymi. Polska ma krótki staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej, tymczasem już może pochwalić się pierwszymi sukcesami związanymi ze zdobyciem grantów.
Posłuchaj
  • O technologiach kosmicznych mówił w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki: Sebastian Serwiak, zastępca dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu "Horyzont 2020" (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Polacy skutecznie starają się o dotacje, podkreśla Sebastian Serwiak, zastępca dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego dla programu "Horyzont 2020".

- W ostatnim konkursie na 25 projektów, które zostały sfinansowane, pięć pochodzi z Polski. Przede wszystkim te technologie związane są z rozwojem systemu pozycjonowania i wiele projektów właśnie w tym obszarze inwestuje, tego typu pomysły zgłosiło i zyskały one uznanie w oczach oceniających ekspertów Komisji Europejskiej - mówi gość radiowej Jedynki.

W listopadzie szansa na zdobycie 370 mln zł

W listopadzie będzie można wziąć udział w kolejnym konkursie i pozyskać duże dofinansowanie. Do zdobycia tym razem jest 370 mln złotych.

- W ramach całego Horyzontu, w tym obszarze Przestrzeń kosmiczna, ogólnie dysponujemy budżetem 1,4 mld euro. To są pieniądze, które stopniowo wydawane są przez Komisję Europejską w kolejnych konkursach. Następna edycja konkursu na technologie kosmiczne odbędzie się na początku listopada. Tam znowu możemy aplikować, mam nadzieję, że z sukcesem. Wspieramy wszystkich beneficjentów jako Punkt Kantatowy i zapewniamy bieżącą informację, konsultacje, tak abyśmy wypadali jak najlepiej jako cały kraj – mówi Sebastian Serwiak. - Znowu przedsiębiorcy, firmy, naukowcy mogą się ubiegać o dofinansowanie swoich pomysłów, by przekuć je w konkretny produkt – dodaje.

Po pomoc do Krajowego Punktu Kontaktowego

Więcej informacji na temat wsparcia można uzyskać w Krajowym Punkcie Kontaktowym dla programu ramowego "Horyzont 2020". Krajowy Punkt wspiera uczestnictwo polskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw w ósmym już programie ramowym pod tym tytułem.

W listopadzie organizuje dni informacyjne. Można tam też skorzystać z  bezpośredniego doradztwa w zakresie przygotowywania wniosków.

Justyna Golonko, awi