Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 19.10.2015

Barometr Pracownika 2015: motywacja Polaków do pracy spada

Blisko 60 procent pracowników w Polsce jest niezadowolonych z poziomu swoich zarobków, równocześnie wielu z nich uważa, że ich motywacja do pracy spada - tak wynika z badania Barometr Pracownika 2015 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred.
Posłuchaj
  • O wynikach badania Barometr Pracownika 2015 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Bednarz i Izabela Supeł (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

To smutne dane, komentują Magdalena Bednarz i Izabela Supeł.

- Ok. 40 proc. pracowników w Polsce uważa, że ich motywacja do pracy spada, co nas plasuje obok Francji i Turcji na dosyć wysokim poziomie. Ta motywacja spada cały czas, w stosunku do ubiegłego roku to jest wzrost w tym wskazaniu o 5 proc. Najniższy wskaźnik spadku motywacji jest w Holandii, Niemczech i Rumunii – mówią ekspertki.

Pracownicy martwią się również o długość czasu pracy.

- W zeszłym roku 12 proc. respondentów wskazało, że obawia się o czas spędzony w pracy. W tej chwili 24 proc. badanych twierdzi, że jest to ich zmartwienie. Wskaźnik ten jednak nie jest tak wysoki, jak w przypadku pracowników szwedzkich i niemieckich – podkreślają.

Najlepiej pracuje się w Holandii i Austrii

Jak wynika z badania, najlepiej pracuje się w Holandii i Austrii.

- Najrzadziej zadowoleni ze swojej pracy są natomiast Polacy – mówią goście Polskiego Radia 24. – przy czym kobiety częściej są zadowolone z pracy niż mężczyźni i lepiej oceniają jakość pracy, ale nie są to istotne różnice – dodają.

Mniej Polaków martwi się o utratę pracy

Jak wynika ponadto z badania, tylko 18 proc. respondentów deklaruje, że martwi się o utrzymanie pracy.

- Pracownicy są również śmielsi, jeśli chodzi o podejmowanie nowej pracy. Ponad 50 proc. badanych deklaruje, że znajdzie porównywalną pracę, do tej którą ma – podaję liczby ekspertki.

Osoby 55+ najbardziej zadowolone z pracy

Jak się również okazuje, najbardziej zadowolone ze swojej pracy, co zaskakuje, są osoby powyżej 55. roku życia.

- Najbardziej zaś martwią się o czas, który pozostał do emerytury osoby powyżej 45. roku życia – dodają.

Roszczeniowe pokolenie Y

Z pracy są również zadowolone, jak wynika z badania, osoby młode, przedstawiciele tzw. pokolenia Y.

- Są to jednak osoby roszczeniowe, które stawiają na rozwój osobisty, karierę i dla nich bardzo ważne jest zachowanie balansu pomiędzy pracą a życiem osobistym i elastyczny czas pracy – mówią goście Polskiego Radia 24.

Z badania wynika ponadto, że młodzi pracownicy pomiędzy 18. a 24. rokiem życia, oceniają wysoko jakość życia w pracy.

Ważne świadczenia pozapłacowe

Jak podkreślają ekspertki, niezmotywowani pracownicy, niezadowoleni ze swoje pracy, są mniej efektywni, stąd pracodawcy powinni jednak szukać sposób na ich stymulację zawodową.

7 na 10 osób jest zdania, że oferowane świadczenia pozapłacowe są ważne przy wyborze pracodawcy i osłabiają chęć zmiany firmy. A najbardziej ulubionym świadczeniem jest dofinansowanie wyżywienia.

Dominik Olędzki, awi