Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Małgorzata Byrska 28.10.2015

E-ZLA czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie: skorzysta pracownik, pracodawca, i lekarz. A zaświadczenie lekarz wystawi nawet przez telefon

Od 1 stycznia 2016 roku zmienią się przepisy w zakresie możliwych form zaświadczeń lekarskich. Lekarze będą mogli wystawiać także elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA.
Posłuchaj
  • Płatnik składek posiadający profil na PUE, na swoim profilu płatnika będzie otrzymywał e-zwolnienia wystawione jego pracownikom ‒ tłumaczy Elżbieta Fijor z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

‒ Nie oznacza to, że od 2016 roku znikną zwolnienia papierowe. Zwolnienia lekarskie papierowe mogą być wystawiane według dotychczasowych zasad do 31 grudnia 2017 roku. Natomiast już od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały zwolnienia lekarskie wystawione w formie elektronicznej. Wiadomość o wystawionym pracownikowi zwolnieniu lekarskim oraz samo to zwolnienie otrzyma płatnik składek posiadający profil informacyjny, założony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ‒ tłumaczy Elżbieta Fijor z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Wystawianie e-ZLA będzie również możliwe przez urządzenia mobilne, np. podczas wizyty domowej.

E-ZLA zapewni dostęp do wielu informacji

Wystawianie e-ZLA będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy.

Poza tym system będzie weryfikował datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. Podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).

Możliwy będzie podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

Ważne!

Elektroniczne zwolnienia będą mogli wystawiać  lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub tzw. zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

Nie wszyscy muszą mieć profil na PUE

Zmiany wchodzą w życie w przyszłym roku, ale niektórzy już chcą się do nich przygotować. I stąd pytanie, czy prowadząc małą firmę też trzeba założyć profil informacyjny na Platformie Usług Elektronicznych?

Otóż niektórzy przedsiębiorcy ‒ płatnicy składek ‒ będą musieli utworzyć taki profil, ale nie wszyscy, jak wyjaśnia Elżbieta Fijor z ZUS.
 ‒ Do końca 2015 roku płatnicy składek będą zobowiązani do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, czyli co do zasady, ci którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób – w celu utworzenia profilu. Natomiast pozostali płatnicy mogą utworzyć ten profil dobrowolnie ‒ wylicza ekspertka.

Ważne!

Na PUE będzie wydzielone specjalne miejsce, w którym będą widoczne elektroniczne  zwolnienia  wysłane na profil płatnika. Istotne jest również to, że pracodawca będzie mógł drogą elektroniczną wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawiania zwolnienia.

E-zwolnienie można też wydrukować

Płatnik składek posiadający profil na PUE, na swoim profilu płatnika będzie otrzymywał e-zwolnienia wystawione jego pracownikom.
‒ Jeżeli płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego, a więc nie będzie możliwe przekazywanie elektronicznie tego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, to lekarz wydrukuje to wystawione w systemie zaświadczenie, opatrzy pieczątką, podpisem i przekaże ubezpieczonemu. I ten wydruk z systemu ubezpieczony ma obowiązek dostarczyć płatnikowi. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może zostać także wydrukowane wówczas, gdy ubezpieczony wystąpi o wydanie takiego wydruku ‒ tłumaczy ekspertka z ZUS.

Ważne!

O tym, że konieczne jest wydrukowanie e-ZLA podpowie lekarzowi system ‒ wyświetli komunikat. Będzie to także oczywiste dla pracownika. Płatnicy nieposiadający profilu na PUE muszą bowiem poinformować (w formie pisemnej) swoich ubezpieczonych do końca grudnia 2015 r. o obowiązku dostarczania im wydruków e-ZLA, począwszy od 1 stycznia 2016 r.

Skorzysta i pracownik, i pracodawca, i lekarz

Wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej to dla wszystkich, czyli dla pracowników, pracodawców i lekarzy duże korzyści 

‒ Pracownik nie będzie musiał tego zwolnienia elektronicznego dostarczać do pracodawcy, ponieważ zostanie ono przekazane w tym samym dniu, najpóźniej w dniu następnym do pracodawcy. Natomiast pracodawca będzie od razu miał wiadomość o nieobecności swojego pracownika z powodu choroby albo konieczności sprawowania opieki. Ponadto przekazywanie zwolnień w formie elektronicznej spowoduje to, że nie będzie istniała konieczność obniżania tego zasiłku o 25 proc. z powodu nieterminowego dostarczenia tego zaświadczenia ‒ podkreśla Elżbieta Fijor z ZUS .

E-ZLA zostanie  więc przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS. Nie będzie wymagany od pacjenta  termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia.

Konieczne będzie natomiast   przesłanie (złożenie) wniosku m.in. w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, występujących o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) czy pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.  Ubezpieczony może to zrobić korzystając ze swojego profilu na PUE. Wniosek w jego imieniu może także złożyć pracodawca,  np. poprzez ZUS Z-3.

Więcej informacji na ten temat na stronie: www.zus.pl

Justyna Golonko, mb

Podstawa prawna:

  • Art. 1, art. 23, art. 24, art. 26 ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1066).
  • Art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).

Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.