Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 24.11.2015

PROW 2014-2020: jak skorzystać z dopłat w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego?

Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne, w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, stanowi w dużej części kontynuację dotychczasowych przedsięwzięć.
Posłuchaj
  • O działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym, w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki mówiła: Agnieszka Kucharska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jest to trzecia edycja programu rolno-środowiskowego w Polsce. Wcześniej był on realizowany w ramach PROW 2004-2006, następnie w ramach PROW 2007-2013. W tym ostatnim na program rolno-środowiskowy przeznaczono ponad 2 mld 300 mln euro.

Dotychczas  z takiego wsparcia skorzystało około 170 tysięcy rolników.

- Nowe rozwiązania uwzględniają  aktualną ocenę  uwarunkowań środowiskowych i elementy silniej ukierunkowujące wsparcie na specyficzne, zróżnicowane potrzeby i wymagania środowiskowe - wyjaśnia Agnieszka Kucharska z Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

30 opcji różnych działań

W sumie rolnik ma do wyboru 30 opcji różnych działań. Są to zarówno możliwości ukierunkowane na wsparcie przy uprawie gruntów ornych, takie jak na przykład pakiet Rolnictwo zrównoważone czy pakiet Ochrona gleb i wód.

Są też działania dotyczące sadów z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych i pakiety dotyczące trwałych użytków zielonych, czyli tak zwane pakiety przyrodnicze, odnoszące się do obszarów, na których występują cenne siedliska przyrodnicze i zagrożone gatunki ptaków. Oferuje się również pakiety związane z ochroną   zasobów genetycznych, roślin i zwierząt gospodarskich.

Kto może skorzystać ze wsparcia?

Ze wsparcia mogą skorzystać: rolnik, grupa rolników, zarządca grupy rolników i innych zarządców gruntów. Aby uczestniczyć w realizacji działania rolno-środowiskowo- klimatycznego, należy posiadać co najmniej 1 hektar użytków rolnych (choć w przypadku pakietu Rolnictwo zrównoważone są to 3 hektary), trzeba też posiadać numer identyfikacyjny i  spełniać określone, specyficzne warunki udziału w programie. Należy zobowiązać się do realizacji pięcioletniego działania rolno-środowiskowego, zgodnie z wymogami określonymi dla poszczególnych opcji.

Budżet działania wynosi 1 miliard 184 mln euro

Obecnie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w  ramach siedmiu pakietów, działanie to promuje: zrównoważone gospodarowanie, ochronę bioróżnorodności, gleby, wód, krajobrazu i klimatu. Jego budżet wynosi 1 miliard 184 mln euro.

Wnioski o wsparcie w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego należy składać wraz z wnioskami o dopłaty bezpośrednie, na tym samym formularzu.

Rolnik jest też zobowiązany do skontaktowania się z doradcą rolno-środowiskowym, który oceni jego gospodarstwo i pomoże w ustaleniu preferencji, co do wyboru określonych przedsięwzięć.

Wysokość dopłat

W ramach pakietu pierwszego, o nazwie Rolnictwo zrównoważone, roczna dopłata, którą można otrzymać, wynosi 400 złotych na hektar, a w ramach drugiego, czyli Ochrony gleb i wód, jest to kwota w wysokości od 450 do 650 złotych na hektar, w zależności od wariantu. 

Przy pakiecie  wspierającym zachowanie sadów tradycyjnych, płatność roczna  wynosi około 2 tysięcy złotych do hektara. W przypadku pakietów przyrodniczych, związanych z ochroną cennych siedlisk przyrodniczych i siedlisk lęgowych ptaków, płatności wynoszą od 600 do 1300  złotych, w zależności od rodzaju siedliska czy też gatunku ptaków. Stawki płatności za zachowanie zasobów genetycznych roślin, ustalono na poziomie od 750  do 1000 złotych  na hektar, a za zachowanie zasobów genetycznych  zwierząt, w zależności od gatunku, jest to od 360 do 1600 złotych.

Należy pamiętać, że zobowiązane rolno-środowisko-klimatyczne jest zobowiązaniem pięcioletnim.

Dariusz Kwiatkowski

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Audycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.