Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 24.11.2015

Papierowe zwolnienia znikną

Od stycznia przyszłego roku wejdą w życie przepisy umożliwiające lekarzom wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA. Zmiana ma umożliwić powolne odejście od papierowego obrotu dotychczasowych zwolnień lekarskich.
Posłuchaj
  • O elektronicznych zwolnieniach lekarskich mówiła w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Ewa Orkwiszewska z centrali ZUS (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Przedsiębiorcy, którzy już mają, lub założą swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, tzw. PUE, będą otrzymywać zwolnienia lekarskie swoich pracowników bezpośrednio na PUE. Płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób, muszą do końca tego roku założyć profil na PUE.

Pozostali płatnicy nie mają takiego obowiązku, ale mogą to zrobić, bo dostęp do informacji o elektronicznych zwolnieniach lekarskich na PUE to wymierne korzyści i ułatwienia – tłumaczy Ewa Orkwiszewska z centrali ZUS.

Czytaj dalej
2015_10_09_ZUS_e-ZWOLNIENIA 1200.jpg
Elektroniczne zwolnienia lekarskie: kto obowiązkowo musi założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS?

e-ZLA to korzyści dla pracodawcy

Każdy przedsiębiorca, który posiada profil na PUE, dowie się niemal natychmiast o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie będzie musiał sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od jego otrzymania. Nie będzie też musiał przekazywać e-ZLA do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie trafi do ZUS automatycznie. Jeśli pracodawca nie wypłaca zasiłków, konieczne będzie dostarczenie do ZUS wniosku o zasiłek i niezbędnej takiej jak dotychczas dokumentacji. Zaświadczenie wystawione przez przedsiębiorcę na druku ZUS Z-3 będzie traktowane jako wniosek o zasiłek. Można je będzie przekazać przez PUE.

Na zmianach skorzysta pracownik

Niewątpliwą zaletą z uruchamianego rozwiązania dla pacjentów jest przede wszystkim fakt, iż będą oni zwolnieni z obowiązku dostarczania zwolnień papierowych do pracodawcy, tak będzie w przypadku pracowników lub ZUS - w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Dzięki takim rozwiązaniom chorzy będą mogli spokojnie zdrowieć w domu, nie myśląc o dostarczeniu zwolnienia pracodawcy. e-ZLA ważne będzie także w przypadku opieki na osobami chorymi, także wtedy pozwoli uniknąć konieczności wychodzenia z domu – tłumaczy Ewa Orkwiszewska. Na profilu założonym na platformie ZUS, każda z osób ubezpieczonych będzie miała wgląd w dotychczas wystawione zwolnienia.

Ważny obowiązek przedsiębiorcy

Przedsiębiorca do końca tego roku musi poinformować na piśmie swoich pracowników o obowiązku dostarczania mu zwolnień w formie papierowego wydruku e-ZLA. Jeśli zaś płatnik założy profil na PUE w przyszłym roku lub później, będzie musiał, w ciągu 7 dni od utworzenia profilu, powiadomić pisemnie swoich pracowników o ustaniu obowiązku dostarczania wydruku e-ZLA.

Co ważne do końca 2017 roku, czyli na okres przejściowy, pracownik może otrzymać od lekarza takie jak dotychczas zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA. Wtedy zasady postępowania pracodawców nie zmienią się – wyjaśnia Ewa Orkwiszewska z centrali ZUS.

Zmiany będą wchodziły w życie stopniowo

Nowe przepisy mają umożliwić powolne odejście od papierowego obrotu dotychczasowych zwolnień lekarskich. Nie oznacza to, że od 2016 roku znikną zwolnienia papierowe. Jest to zmiana, do której i ZUS, i lekarze, i płatnicy składek muszą się przygotować. I zmiana ta nie będzie nagła – tłumaczy Ewa Orkwiszewska.

- Przewidywany jest długi okres przejściowy. Zwolnienia lekarskie papierowe mogą być wystawiane według dotychczasowych zasad do 31 grudnia 2017 roku. Natomiast już od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały zwolnienia lekarskie wystawione w formie elektronicznej. Pełna informacja na temat elektronicznych zwolnień lekarskich znajduje się na stronie ZUS.

Justyna Golonko