Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 20.05.2016

Polacy zmieniają kierunki wakacyjnych wyjazdów. Przez terroryzm

Zagrożenie zamachami wpłynęło na najważniejsze kierunki naszych wakacyjnych wyjazdów.
Posłuchaj
  • Jak zmieniają się wyjazdowe preferencje Polaków, biorących coraz bardziej pod uwagę bezpieczeństwo wypoczynku, mówi w Polskim Radiu 24 Filip Frydrykiewicz, dziennikarz turystyczny Rzeczpospolitej./Karolina Mózgowiec, Naczelna Radekcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Zyskuje Grecja, Bułgaria i Hiszpania. Traci Egipt i Tunezja, a także Turcja.

Numerem jeden wakacyjnych wojaży jest obecnie Grecja

Grecja, która rok temu była najpopularniejszym kierunkiem naszych wyjazdów z biurami podróży, w tym roku ponownie może być numerem jeden.

Na mapie wyjazdów pojawiła się Albania, Malta, Czarnogóra

̶  Zainteresowaniem cieszą się też mniej popularne dotąd kraje - wylicza Filip Frydrykiewicz, dziennikarz turystyczny Rzeczpospolitej.

I wymienia Albanię, która znalazła się w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów krajów odwiedzanych podczas wakacji.

̶   Do tego dochodzi Czarnogóra, Rumunia, dużo większe zainteresowanie jest Włochami, oblegana jest Malta i zyskuje Portugalia – mówi dziennikarz.

Coraz bardziej popularne wakacje w Kenii czy w Dominikanie

Touroperatorzy zaczęli też oferować turystom wycieczki wakacyjne do krajów do tej pory kojarzonych z zimowym wypoczynkiem w ciepłych krajach. Chodzi tu np. o Dominikanę czy Kenię.

Biura podróży znajdują też inne sposoby na rekompensowanie sobie spadających wpływów ze sprzedaży wycieczek do Egiptu czy Tunezji.

Wielki powrót wypoczywających Polaków do Polski

 ̶  Na przykład biuro podróży Neckerman wydało katalog „Piękna Polska” i sprzedaje Polakom polskie wyjazdy – mówi ekspert.

I dodaje, że biuro Rainbow Tours wydał podobny katalog i pojechał z nim do Berlina aby zachęcać zagranicznych turystów do wypoczynku w Polsce.

Polskie biura podróży dzierżawią hotele za granicą

Innym pomysłem jest wynajęcie hoteli na wiele lat przez biura podróży za granicą – w Hiszpanii, Grecji czy w Turcji, i wysyłanie tam swoich klientów.

Bezpieczniej, znaczy drożej

Bezpieczeństwo w poszczególnych krajach wpłynęło też na ceny wypoczynku.

W krajach zaliczanych do bezpiecznych, ceny zaczynają powoli i systematycznie rosnąc.

Jak wymienia ekspert, w Hiszpanii wzrost wynosi już ponad 3 procent, w Bułgarii to ponad 7 procent.

Co ciekawe, na niepokoju związanym z zagrożeniem terrorystycznych zyskuje też polskie morze. Te dobre oferty już są w dużej mierze wyprzedane.

Karolina Mózgowiec, jk