Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 26.07.2016

Rynek gruntów rolnych czeka na podpis prezydenta

Prawie trzy miesiące minęły od momentu wejścia w życie ustawy o obrocie ziemią rolną.
Posłuchaj
  • Dlaczego transakcje dotyczące gruntów zamarły i odblokuje je podpis prezydenta pod ustawą, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w banku BGŻ BNP Paribas. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Rynek zamarł i to nie tylko dlatego, że jest lato, czyli pełnia sezonu polowego - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w banku BGŻ BNP Paribas.

Banki nie chciały ustanawiać hipoteki na gruntach

Jak wyjaśnia, transakcje dotyczące gruntów zamarły, nie z powodu braku chętnych, ale z powodu kłopotów z ustanowieniem hipotek.

̶  Szczególny problem dotyczył inwestycji rozwojowych czy modernizacyjnych, gdyż można się było w takim przypadku zabezpieczać na hipotece sprzed inwestycji. To było dużym ograniczeniem, gdyż rolnicy zablokowali swoje inwestycje, licząc, że to zostanie szybko naprawione – mówi ekspert.

Ustawa została poprawiona. Czeka na podpis prezydenta

22 lipca 2106 roku Senat przyjął bez poprawek ustawę nowelizującą przepisy dotyczące ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnych. Teraz nowelizacja czeka na podpis Prezydenta.

̶  To i dobre zbiory pomogą rolnikom w dalszym rozwoju ich działalności - dodaje ekspert.

Jak mówi, w sierpniu nowe prawo powinno wejść w życie i jeśli będą dobre zbiory, to ostatnie miesiące roku będą lepsze dla rolnictwa niż ostatnie kilkanaście miesięcy.

Gdy rynek ruszy, poznamy ceny gruntów

Także dopiero później będzie można powiedzieć coś bardziej konkretnego o cenach ziemi.

Jak mówi eksport, jest za krótki okres aby odpowiedzieć na pytanie o cenach gruntów, jak będą się kształtować w najbliższym czasie.

Co ciekawe, ziemię rolną mamy też w miastach, nawet w Warszawie. Dla tych gruntów najważniejsze są plany zagospodarowania przestrzennego, bo na ich podstawie można ziemię odrolnić.

A ostatnia nowelizacja wyłącza też stosowanie wprowadzonych w dniu 30 kwietnia 2016 roku ograniczeń wobec nieruchomości rolnych będących drogami wewnętrznymi. W rezultacie wyłączone będą również drogi rowerowe, place przeznaczone do ruchu pojazdów oraz parkingi, które objęte są definicją dróg wewnętrznych zawartą w ustawie o drogach publicznych.

Sylwia Zadrożna, jk