Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 28.09.2016

Firmy używają outsourcingu do unikania składek

Pracodawcy próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników.
Posłuchaj
  • O używaniu outsourcingu pracowników, do unikania płacenia składek do ZUS w audycji Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

W tym celu stosują tzw. outsourcing pracowniczy. Na czym to polega – tłumaczy Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Outsourcing pracowniczy jak każdy outsourcing powinien polegać na tym, że firma korzysta z zasobów innej firmy. Outsourcing pracowniczy, który był proponowany w polskich firmach często polegał na tym, że pracownicy przedsiębiorstwa, byli przenoszeni to podmiotu zewnętrznego i stamtąd na podstawie umowy zlecania, zamiast umowy o pracę, podnajmowani byli pierwotnemu pracodawcy. Była to fikcja, bo pracownicy nie zmieniali miejsca pracy, ani szefa – wyjaśnia gość.

Oszczędności niezgodne z prawem

Z kontroli ZUS wynika, że bardzo często taki proceder stosują szpitale, które chcą w ten sposób zaoszczędzić na płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne.

- Osoby zarządzające personelem szpitali miały błędne wyobrażenie polegające na tym, że jeżeli formalnie przeniosą pracowników pracujących w  nadgodzinach do innego podmiotu, to odpowiedzialność za wielkość składek będzie pomniejszona. Nie będą musieli ponosić kosztów pełnego oskładkowania, tak jak to jest w przypadku umów o pracę. Jest to nieprawda, po kontroli okazuje się, że dług będzie musiał byś spłacony – przekonuje ekspert.

Niższe emerytury 

Taki proceder pozostaje nie bez wpływu na pracowników. Bo to ich składki na ubezpieczenia społeczne nie są w odpowiedniej wysokości opłacane. Stąd też wątpliwości Pani Barbary.

- Pracuję na etacie w firmie, ostatnio pracodawca zaproponował mi, żebym za nadgodziny dostawała wypłaty z innego przedsiębiorstwa, które zatrudni mnie na umowę zlecenie. Nie wiem, czy to jest zgodne z prawem – pyta Pani Barbara.

Jest to ominięcie prawa – mówi Radosław Milczarski i zaleca pracownikom czujność. - Umowy zlecenia nie są oskładkowane tak jak umowa o pracę. Nasz kapitał, który będzie miał wpływ na wielkość naszej emerytury, będzie mniejszy. Wypełnianie obowiązków na umowę zlecenie, zamiast na umowę o pracę obniża naszą emeryturę – dodaje.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że ani pracodawca, który zastosował outsourcing pracowniczy, ani firma zewnętrzna, w ogóle nie odprowadzały za nas składek.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zapytać, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia i czy odprowadza należne składki. ​

Karolina Mózgowiec, abo

Audycja powstała przy współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.