Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Borys 11.10.2016

Dane GUS: deflacja we wrześniu 0,5 proc. rdr

We wrześniu w Polsce utrzymała się deflacja. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ogólny poziom cen był w ubiegłym miesiącu o 0,5 procent niższy niż przed rokiem. To odczyt zgodny z opublikowanym przez GUS pod koniec września eksperymentalnym, szybkim szacunkiem deflacji.
Posłuchaj
  • Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski podkreśla, że opublikowane dane nie są zaskakujące i potwierdzają, że skala deflacji maleje
  • Piotr Bielski uważa, że dane za styczeń pokażą wyraźniejszy wzrost cen
Czytaj także

GUS podał też, że w okresie pierwszych trzech kwartałów 2016 r. ceny spadły w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. o 0,9 proc.

GUS podał też, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2016 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (w tym ceny towarów wzrosły o 0,1 proc, przy spadku cen usług – o 0,3 proc.).
Jak zauważyli analitycy Urzędu w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.
Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny transportu (o 1,1 proc.), odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) i mieszkania (o 0,1 proc.), które - jak wyliczył Urząd - podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc., 0,05 p. proc. i 0,03 p. proc.
Niższe były ceny związane z rekreacją i kulturą (o 1,4 proc.), zdrowiem (o 0,9 proc.) i żywności (o 0,2 proc) - obniżyły one ten wskaźnik odpowiednio o 0,09 p. proc. i po 0,05 p. proc.

Deflacja dobiega końca

Ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski podkreśla, że opublikowane dane nie są zaskakujące i potwierdzają, że skala deflacji maleje, choć na razie jest to proces powolny. Ekspert wskazuje, że dane za styczeń pokażą wyraźniejszy wzrost cen. Powodem będą podwyżki opłat, między innymi za wodę i elektryczność. Piotr Bielski uspokaja jednak, że choć ceny będą rosły, to Polacy nie muszą się obawiać drożyzny.

IAR, PAP, abo