Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Karpa 09.11.2016

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła bez zmian stopy procentowe - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu RPP. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.
Posłuchaj
  • Adam Glapiński o stopach procentowych w tym i przyszłym roku (IAR)
  • Adam Glapiński o wzroście gospodarczym i konsumpcji (IAR)
Czytaj także

RPP utrzymała stopy procentowe NBP: referencyjną na poziomie 1,50 proc., lombardową na poziomie 2,50 proc., depozytową na poziomie 0,50 proc. i redyskontową weksli na poziomie 1,75 proc.

Przyszły rok bez podwyżek stóp procentowych?

- RPP nie widzi powodów, aby zmieniać poziom stóp procentowych - poinformował prezes NBP Adam Glapiński. Stwierdził, że w przyszłym roku nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych. Zaznaczył jednak, że zdania w Radzie w tej sprawie są podzielone.

- Nasze nastawienie dotyczące wzrostu gospodarczego jest optymistyczne - zapewnił prezes NBP. Jego zdaniem obecne spowolnienie wiąże się wyłącznie z ograniczonym napływem i absorbcją środków unijnych. W jego ocenie poprawa nastąpi już na przełomie 2016/17. - Swoje przekonanie opieram na informacjach o dużej liczbie podpisanych umów dotyczących wykorzystania środków - dodał.

Także członek RPP prof. Jerzy Żyżyński zapewnił, że nie ma w tej chwili potrzeby pobudzania gospodarki poprzez obniżenie stóp procentowych. - W naszej ocenie nie byłoby to teraz skuteczne - wyjaśnił.

Wzrost gospodarczy przyspieszy

Prezes stwierdził, że wzrost gospodarczy przyspieszy w przyszłym roku do 3,6-3,8 proc. PKB. Członek RPP prof. Eryk Łon dodał, że Rada wykazuje dużą zgodność w ocenie, że po przejściowym okresie słabszych danych w gospodarce zacznie się poprawiać. - Dla mnie ważne są ceny surowców, zwłaszcza ropy naftowej - tłumaczył. Łon zapewnił, że wzrost gospodarczy w Polsce - na tle krajów Europy Środkowo-Wschodniej - jest wysoki.

- Wzrost gospodarczy jest obecnie ciągnięty przez konsumpcję, co nie jest niczym dziwnym, bo tak jest na całym świecie - stwierdził Adam Glapiński. - U nas jednak to przejściowe zjawisko, ale obecny wzrost nas w pełni satysfakcjonuje, choć chcielibyśmy, aby to było 3,6 proc. PKB. Na tle innych krajów emerging markets nasza sytuacja gospodarcza i finansowa jest bardzo dobra" - dodał.

"W programie Donalda Trumpa nie ma nic niepokojącego dla Polski"

Komentując wynik wyborów prezydenckich za oceanem prezes NBP stwierdził, że "były wahania na rynkach i one stopniowo gasły, ale to o wiele za wcześnie, by o tym mówić". - Nas interesuje, kto będzie twarzą gospodarki Stanów Zjednoczonych - wyjaśnił. Według prezesa NBP w programie nowego prezydenta USA nie ma nic niepokojącego dla nas. - Każdy prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, ktokolwiek by nie wygrał, jest dla nas dobry. Stany Zjednoczone to nasz sojusznik - zapewnił.


PAP/IAR/mk