Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 18.11.2016

9 pierwszych armatohaubic Krab trafiło już do wojska. Kontrakt na 96 Krabów wart jest 4 mld zł

W imieniu wojska odbieram pierwsze dziewięć armatohaubic Krab, które zapoczątkowują wielki kontrakt przekraczający 4 mld zł, który będzie lokowany w HSW - oświadczył w piątek w Stalowej Woli szef MON Antoni Macierewicz.
Posłuchaj
  • Armatohaubice Krab przekazane polskiej armii pół roku przed terminem. Poinformował o tym w Hucie Stalowa Wola minister obrony narodowej Antoni Macierewicz./IAR/.
Czytaj także

Rzecznik HSW Bartosz Kopyto powiedział dziennikarzom, że minister zapowiedział koniec negocjacji ws. dostaw dla wojska 96 Krabów, co jest największym do tej pory kontraktem w krajowej zbrojeniówce.

Kraby strzelają na 40 kilometrów

Macierewicz na konferencji prasowej powiedział, że z dumą patrzy na wyroby HSW, w tym na armatohaubicę Krab i samobieżny moździerz Rak. Dodał, że cieszy się z możliwości eksportowych firmy. "Ale nie ukrywam, że najbardziej cieszę się z tego, że te armatohaubice Krab mają donośność ponad 40 kilometrów. To daje nam rzeczywiście możliwość skutecznej obrony. A o to chodzi" - powiedział szef MON.

Kraby dostarczone do wojska pół roku przed terminem

"Te dziewięć - odebranych na pół roku przed terminem - sztuk Kraba najlepiej świadczy o tym, z jaką determinacją, z jaką gotowością jak najszybszego wyposażenia Polski w najsprawniejszy i najskuteczniejszy sprzęt, jak dobrze pracujecie, jak dobrze pracuje Huta Stalowa Wola" - ocenił Macierewicz, dziękując ludziom pracy.

Minister powiedział, że w przekazaniu Krabów na pół roku przed terminem nie chodzi o bicie rekordów. "Chodzi o to, żeby sprostować narastającemu zagrożeniu, które nad Polską wisi. Chodzi o to, żeby nasi potencjalni wrogowie wiedzieli, że my jesteśmy gotowi i że nigdy się nie poddamy; tak, jak wy, przygotowując się do pracy, nigdy się nie poddawaliście" - powiedział Macierewicz, zwracając się do załogi i kierownictwa HSW.

"To, co się zdarzyło w ciągu ostatniego roku, to determinacja, by te prace były przede wszystkim realizowane polskimi rękoma, byśmy tutaj w Polsce rozwijali przemysł obronny i by stał się on głównym nośnikiem nowoczesności i rozwoju nowoczesnej Polski" - powiedział szef MON.

Pierwsze egzemplarze armatohaubicy - jej wieża jest produkowana na brytyjskiej licencji - otrzymały krajowe podwozie, które okazało się wadliwe. W 2012 r. armia otrzymała osiem wozów. W trakcie prób eksploatacyjnych w blachach pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. HSW miała dostarczyć poprawione wozy, ale kolejne próby ze zmodyfikowanym podwoziem wykazały nowe problemy. W grudniu 2014 główny producent armatohaubicy - należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Huta Stalowa Wola - podpisała umowę z południowokoreańską firmą Samsung Techwin w sprawie integracji wieży w koreańskim podwoziem K9.

Ze 120 Krabów 36 miało otrzymać podwozia wyprodukowane w Korei, podwozia dla kolejnych 84 miało być wytworzonych na licencji w Polsce.

W piątek w Stalowej Woli Macierewicz oświadczył: "To podwozie nie jest z tektury, ono jest prawdziwe. Ono jest na licencji, ale jest realizowane ostatecznie tutaj".

PAP, jk