Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Adam Kaliński 19.04.2018

Nastroje konsumenckie w górę, ale przemysł z zadyszką. GUS podał dane

Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 11,4 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Eksperci oczekiwali jednak lepszych wyników. Odnotowano natomiast poprawę nastrojów konsumenckich.

Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji w marcu rdr o 3,6 proc., zaś mdm wzrostu o 12,8 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 5,1 proc., a mdm spadła o 0,3 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu tego roku o 16,2 procent - licząc rok do roku.

Ceny produkcji przemysłu 

Ceny marcowej produkcji przemysłowej wzrosły rdr o 0,3 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,4 proc. - poinformował GUS.

Ekonomiści w ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w marcu pozostaną bez zmian, a w ujęciu miesięcznym wzrosną o 0,2 proc.

Gdzie wzrost?

W stosunku do marca 2017 roku wzrost produkcji odnotowano m.in w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 6,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 5,8 proc., w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - po 5,4 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych - o 4,1 proc.

Gdzie spadek?

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2017 roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,6 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 5,3 proc., maszyn i urządzeń - o 5,0 proc.

Budownictwo

W przypadku budownictwa, w stosunku do marca 2017 roku wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami związanymi z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,9 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 17,7 proc., natomiast spadek wystąpił w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 3,0 proc

Nastroje konsumentów

Jak podał GUS - w kwietniu 2018 r. odnotowano także poprawę nastrojów konsumenckich. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckich osiągnął wartość 7,8 (wzrost o 2,4 p. proc m/m i 8,6 p. proc. r/r).

"Największy wzrost wystąpił w przypadku ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz obecnej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrosty odpowiednio o 5,3 i 3,7 pkt. proc.). Pogorszyła się natomiast ocena obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów (spadek o 0,8 pkt. proc.)" - podał GUS.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,8 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie 5,7. W kwietniu WWUK osiągnął wartość o 8,8 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2017 r.

"Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składowe. Najwyższe wzrosty odnotowano w ocenach dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 4,6 i 2,8 pkt. proc.)" - poinformował GUS.

IAR/PAP, ak, NRG