Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Walterska 11.07.2018

Jaki kierunek studiów wybrać, żeby znaleźć dobrą pracę?

Jak nie zmarnować swojej szansy i jaki wybrać kierunke studiów, żeby w przyszłości znaleźć dobrą pracę? Temat jest na czasie, bo własnie trwa rekrutacja na studia a pracodawcy zachęcają młodych ludzi do praktycznych i pragmatycznych wyborów. Planowanie kariery warto zacząć już na etapie wyboru studiów.
Posłuchaj
  • Jaki kierunek studiów wybrać, żeby wpisać się w przyszłości w rynek pracy - sprawdzała w radiowej Jedynce Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza
Czytaj także

Uczelnie ogłaszają powoli listy przyjętych na studia. Najpopularniejsze kierunki są od lat te same, mimo że również od lat zachęca się młodzież do dokonywania bardziej praktycznych wyborów, a nawet ogłasza rankingi studiów, które dają najmniejsze szanse na znalezienie pracy. 

- Firmy narzekają na niedopasowanie absolwentów do potrzeb rynku pracy - przyznaje Krzysztof Borkowski z firmy rekrutacyjnej Antal. 

I dodaje, że osoby które kończą studia nie do końca wpisują się w oczekiwania rynku. Na braki kadrowe cierpi przemysł chemiczny, motoryzacyjny i spożywczy.

Uczelnie zapewniają wykształcenie, a do innych umiejętności nie przywiązują na ogół wagi.

- Tymczasem dziś same kwalifikacje zawodowe wcale nie muszą być najważniejsze  - podkreśla Borkowski. Na wagę złota są osoby, które potrafią planować i szybko się uczyć. 

Pracodawcy coraz częściej piszą w ogłoszeniach, że wymagają wyższego wykształcenia, kierunek jest mniej istotny - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service. Dyplom wyższej uczelni jest potrzebny tylko do tego, żeby moc wykazać się tytułem magistra. 

- Dlatego warto na studiach robić coś więcej - radzi Kubisiak. 

I niezależnie od kierunku studiów, warto inwestować w języki. Angielski wielu pracodawców uważa za oczywisty, a drugi może okazać się dużym atutem.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw